| Ovidiu34149 a întrebat:

Stie cineva cum se rezolva in C++ problema :
Se citesc n nr. naturale.Sa se afiseze suma celui mai mic nr, cu cel mai mare. FUNDA

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Pai afli care sunt cele doua numere (cel mai mic, respectiv cel mai mare), dupa care faci suma. Aflarea celor doua numere se poate face prin doua metode:
1. sortezi numerele si selectezi primul si ultimul numarul obtinute dupa sortare
2. printr-o metoda clasica
fie min=100000 (o valoare mare)
parcurgi toate cele n numere si daca vreunul din numere e mai mic decat min, min ia valoarea acelui numar. In final, min va avea valoarea celui mai mic numar. Similar, iei un max=0, parcurgi toate numerele si daca vreunul din numere e mai mic decat max, max va lua valoarea acelui numar.

| Ovidiu34149 explică (pentru didiDia):

Mersi> Da stiam asta. Nu stiu cau sa o pun in mingw sau codeblocks sau pseudocod