| Nazzgul a întrebat:

Bună, știe cineva engleză indeajuns de mult incat sa ma ajute cu traducerea unei propozitii în română? Propoziția e asta:
The most plausible interpretation is that caricatures Christian belief in a crucified deity, furnishing a remarkable visual counterpart to the accusation that like Jews with whom they were often associated and confused, Christians Worshipped the head of an ass.
Nu inteleg treaba cu furnishing a remarkable visual counterpart of the accusation.

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Adica acea zisa caricatura ar reprezenta echivalentul/replica vizuala a acelei acuzatii