| Aria1Devraux a întrebat:

stiti cumva ce materii se fac la filo? (si daca a fost cineva, cum e?)

4 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Limba romana, doua limbi straine in functie de clasa, istorie, geografie, logica, sociologie, economie, psihologie, filosofie, numai primii doi ani chimie, biologie, educatie plastica (desen), matematica si fizica, stiinte din clasa a 11-a si a 12-a, educatie antreprenoriala, educatie fizica, optionale alese prin votul elevilor. Principalele materii sunt limba romana, istoria, geografia, limbile straine si stiintele sociale (sociologie, psihologie, economie, filosofie si logica), adica mai exact materiile care sunt cerute obligatorii la bacalaureat si cele care sunt optiuni pentru materia a treia de bacalaureat. Mult succes!

| Adry05 a răspuns:

Depinde in ce clasa. Exista si filologie bilingv unde ai 6 ore de engleza si filologie simplu unde sunt doar 4. In general sunt materii de baza doar ca dintr-a 11-a iti scoate matematica, fizica, chimia si biologia. La noi le inlocuieste cu o alta materie numita "stiinte", nu stiu daca si-n alta parte e la fel. Mie una imi place, acum depinde si de tine la ce materii esti buna si ce vrei sa faci mai departe.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| GoldandSilver a răspuns:

Gandeste-te bine daca vrei la filologie pentru ca e un profil destul de naspa. Se pune accent pe romana, limbi straine, latina, geografie si istorie.