| ubox7007 a întrebat:

stiti un site de unde pot invata ceea ar trebui sa raspund la proba orala de la romana?

Răspuns Câştigător
| RagnarokR a răspuns:

Aa. alea le cauti pe net. sunt foarte distincte. cauti pe net si vezi caracteristicile lor. stai linistit, nu te panica, nu e greu.

http://www.ebacalaureat.ro/......ocvial/748

4 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

De pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa iti cumperi o carticica cu variante, pentru proba orala.Cauta pe net, si eventual, fa o comanda, am dat eu un search si am gasit destule locuri de unde poti comanda.Nu e cine stie ce scump.

| RagnarokR a răspuns:

Nu ai ce sa inveti. citesti un text si te intreaba ca cine iti vorbeste, si iei numele din text, sau de unde e textul luat, iar sub text scrie ca e fragment din revista cutare.
trebuie doar sa citesti textul si apoi chestii din text.

la un moment dat o sa ti se ceara sa argumentezi pe scurt ceva. mai bine exerseaza sa faci esee argumentative in minte si o sa fii fara probleme. in rest, poti pur si simplu sa cauti modele de subiecte de anul trecut si incerci pe ele. Au inceput sa se dea tot mai usor si profesorii cam trec la toti ca sunt experimentati, chiar daca nu e asa. asa ca relax.

| ubox7007 explică (pentru RagnarokR):

Parca te intreaba daca textul apartine de domeniul stintific, belestristic, etc. La alea ma refeream

| RagnarokR a răspuns (pentru ubox7007):

Aa. alea le cauti pe net. sunt foarte distincte. cauti pe net si vezi caracteristicile lor. stai linistit, nu te panica, nu e greu.

http://www.ebacalaureat.ro/......ocvial/748