| AdeeLinna22 a întrebat:

Stiu ca la probele de aptitudini la liceul pedagogic se dau din muzica, desen, sport. Dar ce ar trebui sa canti sau sa desenezi si sa faci la sport?

Răspuns Câştigător
| oncemore a răspuns:

_____________________________________________________________________________________
PROBELE DE APTITUDINI
PENTRU ADMITEREA IN LICEELE VOCATIONALE
PROFIL PEDAGOGIC
Specializarea învăŃători-educatoare
1. Proba de aptitudini muzicale
Va consta în verificarea aptitudinilor interpretative si a auzului muzical prin:
a) intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci cântece învăŃate în clasele I- VIII;
b) reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece
pentru copii.
2. Proba de aptitudini fizice
Va consta în verificarea aptitudinilor fizice prin:
a) reproducerea după model a 2-3 exerciŃii de influenŃare selectivă a aparatului
locomotor;
b) 3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programul claselor a V-a - a VI-a,
executate izolat;
c) alergare 600 m – fără cerinŃă de timp (implică un efort moderat).
Aptitudinile investigate sunt:
 memorie motrică si coordonare;
 starea funcŃională a coloanei vertebrale;
 funcŃie normală a sistemului cardio-respirator;
3. Proba de aptitudini artistice
Va consta în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică
propusă de comisie.
Aptitudinile investigate sunt:
 receptarea culorilor, a proporŃiilor dintre obiecte;
 încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spaŃiu.
4. Interviu
Va consta în:
a) recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie (la alegere);
b) lectură la prima vedere;
c) participare la o conversaŃie cu comisia pe o temă dată de aceasta (se verifică, prin
dialog, capacitatea de a aduce argumente, de a fi persuasiv si receptiv în relaŃia cu
partenerul de discuŃie).
Aptitudini investigate:
 capacitatea de a comunica;
 dicŃia.
NOTĂ:
1. Rezultatul fiecărei probe se apreciază cu "admis" sau "respins".
2. Respingerea la o probă, atrage după sine obŃinerea calificativului "respins" la probele
de aptitudini.
3. Nu se admit contestaŃii la probele de aptitudini.
4. Comisia pentru fiecare probă de aptitudini este alcătuită din doi profesori de
specialitate, un profesor de gimnaziu si unul de liceu.
5. Presedintele comisiei este directorul unităŃii scolare.

8 răspunsuri:
| 123lalala a răspuns:

Buna :* ma bucur ca am mai gasit pe cineva care merge la pedagogic ...acolo vreau sa ma duc si eu.
Am auzit ca probele nu o sa fie atat de dificile, sa fiu sincera mai tare imi e frica de desen dar sper sa reusim! esti din Cluj? poate o sa fim colege happy

| AdeeLinna22 explică (pentru 123lalala):

Sunt din Timisoara. Cu intrebarea asta incercam s-o ajut pe verisoara mea. Si mie mi-ar fi placut la pedagogic, n-am ajuns la probe si am mers la alt liceu, dar eu acu' intru in clasa a 10-a :*.

| Sarraa97 a răspuns:

Buna.Si eu vreau sa dau la liceul pedagocig(sunt pe a8a) si sa stii ca am auizt ca nu sunt asa de grele dar totusi imi este foarte frica de acele probe nu stiu de celaughing si la sport am auzit ca este destul de lejer pentru ca trebuie doar sa fugi si nu iti da timp doar sa vada cum de misca (asa am auizt nu pot baga mana in foc) laughing si la muzica probabil o melodie de gardinita si de copii si la desen habar nu am aici imi este cel mai frica multe fete de la peda mi-au spus ca le-au dat un obiect si sa deseneze umbra acelui obiect.Acum nu stiu sper sa fie totul bine.La muzica si la desen mi-e cel mai frica.Succes :*

| AdeeLinna22 explică (pentru Sarraa97):

Multumesc mult si succes :**!

| Sarraa97 a răspuns (pentru AdeeLinna22):

Mersi la fel. Sti cand se dau probele?

| Albertxxx a răspuns:

Eu am un amic la liceu pedagocic in CT si nu a dat nici un fel de proba de aptitudini, a dat un test la engleza, dar are intensiv engleza.

| AdeeLinna22 explică (pentru Albertxxx):

Pe profil de educator... Multumesc oricum happy.

| Albertxxx a răspuns (pentru AdeeLinna22):

Nu ai pentru ce.