| fluturas a întrebat:

Stiu ca nu se fac teme pe TPU, dar am o tema la engleza si chiar nu stiu cum sa raspund la o intrebare straight face
Intrebarea e daca intotdeauna povestile au finaluri fericite? si de ce?
Cred ca da, nu-mi amintesc sa fi citit vreo poveste cu final trist, dar chiar nu stiu cum sa argumentez?
nu-i nevoie sa-mi spune-ti in engleza, spuneti-mi in romana si imi traduc eu happy

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Aproape intotdeauna povestile au finaluri fericite. De ce? Tocmai pentru faptul ca sunt povesti! Personajele, actiunile, locurile in care actiunea se petrece nu sunt chiar cum sunt cele din viata de zi cu zi. De aceea si finalurile sunt toate fericite, nu ca in viata reala.

O poveste cu final trist : "Tinerete fara batranete." - Eminescu
O poveste trista : "Printul fericit" - Oscar Wilde

6 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Cam toate povestile au cate un mesaj. din care ar trebui sa reti/inveti ceva. Mesajele cele mai optimiste sunt in povestile cu final fericit.

| casandra2222 a răspuns:

Pai autorul isi imagineaza pana la urma o poveste iar in povestea asta el imparte in mai multe episoade iar ca povestea sa aive farmec scrie ceva care sa ne intereseze e toti in momentul in care o citim.in poveste se intampla lucruri triste si apoi la final trebuie sa se intample ceva mai bun si asa povestile au un final fericit.pentru ca cititorul sa fie impacat. sper ca te-am ajutat imi dai fundita

| PeAcE a răspuns:

Nu toate povestile au sfarsituri fericite. Ca si in viata de zi cu zi nu totul este roz si viata mai este si trista uneori asa ca nu, nu toate povestile au sfarsituri fericite. Pana la urma fiecare autor se inspira si din viata de zi cu zi deci nu e neaparata nevoie ca o poveste sa se termine frumos.

| Deyutza a răspuns:

Daa pai chiar nu ai voie sa faci teme pe TPU (te informez daca nu stii: daca vei mai adouda intrebari de genul asta vei primi SPAM)
Si acum fiind asa de neinspirata iti voi da in mare o idee:
Aici cred ca e cam 80% final fericit si 30% final trist.
Dar hai sa mergem pe raspunsul afirmativ!
Da...cam intotdeauna povestile au finaluri fericite! Referindu-ma la basme raspunsul este afirmativ! Ele au finaluri fericite deoarece copii, oamenii care le citesc vor sa se relaxeze sa se binedispuna citind o carte. Si daca ar fi povesti cu finaluri triste atunci si cititorii s-ar intrista si ei, deci de aceea povestile au finaluri fericite! Scopul povestlor este sa te binedispuna, sa te atraga si sa te faca sa uiti de real sa intrii in lumea fictiunii si a creativitatii!
Cam asta e "compunerea" sau ma rog ideea principala!
sper ca ti-am fost de folos! Si ai grija cu intrebarile de genul asta! :*

Răspuns utilizator avertizat
| cristina96_6670 a răspuns:

Unele nu au finaluri fericite cum ar fi tinerete fara batranete si viata fara de moarte cand ala nusi gaseste pe nimeni da mai toate au finalurile fericiti funda?