| Georg13 a întrebat:

Sunt a 10-a si la antreprenoriala ne-a dat un fel de proiect.Peste 2-3 saptamani trebuie sa aducem un lucru,obiect, orice creat integral de noi. Aveti idee ce as putea face?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Un scaun, o măsuță, un cuib de păsărele, un ciocan, o șurubelniță.
Cîndva, cu vreo 50 de ani în urmă eu am făcut un obiect de artizanat.
E nevoie să ai acces la o nicovală, un ciocan ( nu prea greu), un bomfaier ( fierăstrău pentru metale) și un aparat de sudură autogenă ( cu electrozi de alamă).
Ca material ai nevoie de vreo 7 - 8 metri de sîrmă de cupru de 3 sau 4 mm.
Bați sîrma de cupru ( nu prea tare ca să nu o rupi) și scoți din aceasta 5 segmente de aproximativ 70 -80 de cm. Barele astfel realizate vor avea secțunea pătrată ( ca o cretă).
Îndoi fiecare bară la capete, aproximativ 1 cm și obții cîte o bară de forma unei paranteze pătrate.
Pui cele 5 segmente unul peste altul la distanță de aproximativ 1, 5 cm, ca să realizezi un mic portativ.
Unești ( prin sudură) cele 5 segmente, plantîndu-le pe un mic segment de 6, 5 cm din același material, la ambele capete ( pentru a ridigiza construcția).

| corolav a răspuns:

Apoi din restul materialului confecționezi o CHEIE SOL, pe care o plantezi ( prin sudură) în partea din stînga a construcției.
Mai confecționezi cîteva ( 4 - 5 ) note muzicale pe care le plantezi ( prin sudură ) pe portativ.
În acest fel ai realizat un obiect de artizanat.
Îl vopsești cu negru și la final îl poți planta, ca decor, pe un perete într-o cameră.
E de efect!

| DAC a răspuns:

Colegii mei au venit cu o macheta cu un teren de tenis... era foarte tare.
Facusera scaunelele din piese mari de lego si le vopsisera.
Bine, ei aveau si ceva luminite, care se aprindeau... dar asta e mai greu de facut.
Dar poti oricum sa incerci sa o faci ceva mai simplu, ca nu e asa dificila... big grin

| MeConstantine a răspuns:

Pai,
Poti face un obiect de vestimentatie o data cu o haina in care pui un alt model creat din alta haina.
Poti invata sa crosetezi sau sa impletesti si sa creezi macar o bentita.
Poti crea un lantuc handmade cu obiecte prinse pe el, obiecte cumparate.
Poti face o bratare impletita de tine cu mai multe culori ( se invata repede). etc etc