| Marylol a întrebat:

Sunt a 8-a si sunt nehotarata in privinta liceului si as dori niste sfaturi argumentate.Eu m-am gandit la mate-info sau stiinte ale naturii dar nu stiu care dintre ele P.S invat bine la toate materiile si as vrea o cariera in marketing, medicina sau avocatura

Răspuns Câştigător
| CartoonN a răspuns:

Buna...in primul rand gandeste-te bine ce-ti place mai mult.In al doilea rand ai grija in liceu. Daca dai la mate, pune mana si invata, toceste la propriu cartea, in primul rand matematica.Nu lasa sa-ti piarda nimic.Bine nu sa exagerezi sa stai toata ziua in casa.Dar fa-ti temele si fa si un exercitiu, doua in plus.Gandeste-te ca la mate faci m1 si nu e deloc usor.Am facut eu prostia de-a da la mate si m fost lasati lejeri 2-3 ani, am pierdut mult si acum stam sa reluam si in foarte putin timp bate bac-ul la usa. Uite daca tot vrei sa faci avocatura, du-te la stiinte sociale.Ai un program mai lejer.Inveti romana, geografie si istorie...plus de asta eu unul as alege sa invat materiile astea pentru ca-s mult mai utile in viata in comparatie cu formulele de la mate, care nu-s deloc scurte si sunt extrem de multe.Gandeste-te bine ce vrei sa faci ca sa nu intampini probleme in liceu ca vrei sa te muti sau ca nu faci fata.Si inca o chestie.In liceu nu e ca in generala, e mult mai nasol cand vine vorba de profesori si un liceu bun.
Toate cele bune si fa alegerea potrivita!

| Marylol explică (pentru CartoonN):

E si normal ca nu este ca in generala dar daca te ti de treaba reusesti, cu umanul nu prea ma incanta pentru ca nu prea ai multe obtiuni la facultate si nu-mi place istoria

18 răspunsuri:
| On3St4r a răspuns:

Mate-info, că le cuprinde pe toate 3.

| love3372 a răspuns:

Iti recomand mateinfo, fiindca de la mateinfo te poti duce la orice facultate, daca depui ceva munca. Ideile despre viitor se pot schimba pana in clasa a12a, deci gandeste-te bine.

| Elena9328 a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci parerea mea este sa mergi pe profil uman este mult mai usor eu termin anul acesta si consider ca am facut o alegere buna. Bafta!

| Marylol explică (pentru Elena9328):

Da chestia cu umanul nu prea am multe obtiuni la faculate si eu as vrea sa fac ASE-ul

| Elena9328 a răspuns (pentru Marylol):

Nu conteaza liceul eu dau la medicina si daca vreau ceva reusesc

| Marylol explică (pentru Elena9328):

Dar te pregatesti mai mult daca vrei la medicina stiind ca la uman nu prea se face

| Marylol explică (pentru Elena9328):

Ai dreptate ca daca vrei ceva reusesti

| Elena9328 a răspuns (pentru Marylol):

Asa.i oricum iti urez succes in orice alegere vei lua!

| Marylol explică (pentru Elena9328):

Multumesc mult succes si tie

| Elena9328 a răspuns (pentru Marylol):

Multumesc

| Hakuouki a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce iti place, de invatat inveti din obligatie probabil, dar ca viitoare cariera ce ti-ai dorii? Vrei sa ajuti lumea? Vrei sa castigi bine? Vrei sa interactionezi cu oamenii? Cand cereti ajutor pentru asa ceva descrieti cat mai bine situatia si pe voi.

| Marylol explică (pentru Hakuouki):

Sa castig bine mai ales si sa interactionez cu oamenii

| Hakuouki a răspuns (pentru Marylol):

Atunci gaseste ceva sa iti si placa si sa faci cu drag...altfel nu iese nimic bun.

| Marylol explică (pentru Hakuouki):

Multumesc pentru. sfaturi

| BeHappy26 a răspuns:

Buna! happy Si eu sunt la fel la tine, vreau un viitor cat mai bun. Eu as merge la Uman pentru ca acolo materiile principale sunt: romana, istorie, logica, iar acest profil este cel mai bun pentru un avocat de succes sau, poate chiar un judecator. Ai avea sansa sa ajuti multa lume si sa stai intr-un birou curat in care te cauta multe persoane. happy Sper ca te-am ajutat! :*

| Marylol explică (pentru BeHappy26):

Eu iti urez succes la Uman pe mine nu prea ma incanta, mie chiar imi place matematica iar cu istoria nu prea ma inteleg bine

| DemonSoul a răspuns:

Daca vrei medicina du-te la Stiinte ale naturii.dar ce conteaza...din moment ce termini orice liceu, poti sa faci ce facultate vrei!