| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt anul 1 la medicină și nu înțeleg ceva. Stiu că la facultate se dau și note, cu excepția examenelor unde se dau credite. La ce folosesc acele note? Pentru bursă și pentru a rămâne la buget contează notele sau examenele? Cum se dau creditele la examene? Nu mai înțeleg nimic.

1 răspuns:
| PogChamp a răspuns:

Creditele si notele sunt concepte diferite.
Nota se foloseste pentru a evalua lucrarea unui student.
Creditul reprezinta valoarea unei materii, de obicei in functie de cate ore are pe saptamana.(gen 3 curs, 1 seminar, 1 laborator = 5 credite)
Odata ce ai luat nota de trecere, ti se va atribui numarul de credite al materiei promovate.
Ca sa sustii licenta, ai nevoie sa fi acumulat un anumit numar de credite.