| cristian_4833 a întrebat:

Sunt aproape de a sfirsi clasa a noua si mi se apropie timpul sa ma clarific ce profesie as vrea sa o am pe viata. Ajutorul din partea voastra consta in accea ca va rog sa-mi spuneti ce profesii interesante care sa fie bine platite si care sa constaie in lucru nu doar pe loc puteti sami propuneti.Va rog foarte frumos sa-mi raspundeti cit mai repede deoarece e urgent.va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Alexander121 a răspuns:

Nu te lasa descurajat de gurile rele, lumea nu iti vrea binele, fa ceea ce iti place si sti...si sa lucrezi in domneiul IT este o profesie banoassa...si in ultimul deceniu de cand lucrurile au evoluat, toata lumea are nevoie de un dehnicean in Calculatoare, in romanai nu prea vad sa ai sanse sa termini un liceu cu o anumita profesie si dupa aia sa si poti sa faci acea profesie.eu ti-am dat niste exemple ce ai putea deveni, u poti alege dintre ele sau sa faci cea ce crezi u ca e mai bine pentru tine

4 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

Gamdeste-te la ce a spus Teufel.

| Alexander121 a răspuns:

Daca tye pricepi ai putea lucar in domeniul IT,agent de vanzar,agent imobiliar,agent economic,vanzator,deler de masini,zugrav,zidar, electricean, mecanic auto, electricean auto, daca neai da mai multe detalii ce tip de liceu urmezi ar fi de mare ajutor

| cristian_4833 explică (pentru Alexander121):

Eu sunt cetatean a Republicii Molodova si termin la moment gimnaziul, adica noua clase.Eu 12 clase nu ma duc sa invat iar voi continua sa invat mai departe ori in Romania ori in Rusia asaka trebuie sa ma clarific pe baza la ce liceu sau nu stiu cum a colo mai departe trebuie sa invat.Iar baza institutiei de invatamint trebuie sa fie legata de profesie si nci nu stiu ce profesie.Mie imi place si reusesc sa lucrez cu camputatoarele m-am gandit poate sa ma tuc de tehnician in camputatoare insa deja sunt foarte multi si mi s-a zis ca nu voi prospera intratit cit de tare vreau eu.Ma descurc in bucatarie si mi s-a propus sa ma duc de bucatar dar nu cam vreau.La scoala invat bine, nu ca as zice foarte bine dar in general reusesc in Matematica, Geografie, Chimie asa si asa, si Biologie.Mam mai gindit sa ma duc de jurnalist dar stau la indoiala si daca sincer cam foarte tare.Dorinta mea e sa prosper bine ca sa nu lucrez pentru cineva da cineva sa lucreze pentru mine, sa am propria masina casa sa pot sa ma intretin pe mine si in viitor pe familia mea.Acum pe baza la spusele mele de mai sus tu ce ai putea sa-mi zici?

| Alexander121 a răspuns (pentru cristian_4833):

Nu te lasa descurajat de gurile rele, lumea nu iti vrea binele, fa ceea ce iti place si sti...si sa lucrezi in domneiul IT este o profesie banoassa...si in ultimul deceniu de cand lucrurile au evoluat, toata lumea are nevoie de un dehnicean in Calculatoare, in romanai nu prea vad sa ai sanse sa termini un liceu cu o anumita profesie si dupa aia sa si poti sa faci acea profesie.eu ti-am dat niste exemple ce ai putea deveni, u poti alege dintre ele sau sa faci cea ce crezi u ca e mai bine pentru tine

| Teufel a răspuns:

Salut,

este mult prea devreme pentru a lua o astfel de decizie. In primul rand va mai dura ani buni pana sa incepi sa lucrezi, iar ce iti place acum e foarte probabil sa nu iti mai placa in 10 ani. In al doilea rand societatea e in continua schimbare, iar un o profesie considerata "buna" azi isi poate pierde mult din valoare in cativa ani.

Ceea ce poti face este sa iti alegi un domeniu care iti place si sa incerci sa o iei pe acea cale.

Bafta!