| anonim_4396 a întrebat:

Buna!happySunt boboaca, am intrat la stiinte sociale.Problema e prima impresie conteaza foarte mult. Profesorii te tin cu notele din primele luni tot anul:-s.La ce ar trebui sa ma pregatesc mai intens, acum ca se apropie noul an? Testele initiale conteaza? mersibatting eyelashes

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Conteaza pentru profesor doar pentru a-si face o vaga idee despre cei care-s buni in clasa.istorie,psihologie,latina,astea-s de baza cred, bafta

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

În primul rând, prima impresie nu contează atât de mult precum consideri, iar testele iniţiale contează cu atât mai puţin (asta e cel puţin în cazul meu). De exemplu, primul semestru al primului an la liceu a fost unul dintre cele mai rele semestre de la liceu, iar profesorii nu sunt aşa cum se zice, sunt şi eu oameni şi îşi dau seama dacă ai ceva în cap (la biologie am avut 7 în primul semestru şi 9 în al doilea, la chimie situaţia a fost cam la fel)...trebuie doar să demonstrezi că eşti interesată să înveţi şi să îţi dai silinţa...
Cât despre testele iniţiale, sunt doar pentru ca profesorul să îşi dea seama la ce nivel este clasa şi de unde să înceapă.

| UNfriendLY a răspuns:

Raspunde cat mai des sa vada ca sti. asta conteaza f mult

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Eu am fost la Filologie, deci nu stiu exact cum sta treaba la Stiinte Sociale, dar pot doar sa-ti spun ca da, conteaza mult prima impresie pe care si-o fac profesorii dupa testele initiale. De exemplu, eu am dat un test la romana la care am luat cea mai mare nota din clasa, apoi toti cei 4 ani am avut parte de note destul de bune chiar si cand nu eram pregatita 100 % bine, pentru ca proful tinea cont ca am intrat pe merit in clasa respectiva si nu ca altii. Cred ca ar trebui sa recapitulezi la materiile voastre de baza, cele la care dati teza. Succes si bucura-te de liceu, mai tarziu iti va fi dor! big grin

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Buna!happySi eu sunt tot la stiinte sociale. am fost boboaca anul trecut:XDa, prima impresie conteaza destul de mult.Veti da niste teste initiale la majoritatea obiectelor importante.Profii vor sa vada cam la ce nivel sunteti, ca sa stie de unde sa inceapa cu voi.

Totusi, notele de la testele acelea nu se trec in catalog, deci nu sunt chiar foarteee importantebig grin
Intr-a noua, la stiinte sociale se pune multa baza pe Logica si Argumentare(o materie noua), Istorie, Engleza si Romana. (la materiile astea dai si teza.)
Bafta!

| Miana_5887 a răspuns:

Hey. Eu sunt la Stiinte Sociale happy in clasa a 9'a trebuie mai mult sa te axezi mai mult pe materiile la care dai teza : romana, geogra/istorie, engleza, si in clasa a 9'a logicahappy in a 10'a psihologie, apoi economie si filozofie! notele conteaza mult in anul acesta, pentru ca profesorii sa-si faca o impresie destul de buna! happy acum depinde si de ce profesori aihappy sunt unii pe care nici nu`i intereseaza ca stii, pentru ca tot 4 -5 iti spune! happy te-am pupat. si mult succes in noul an scolar!