| Usernama16oana a întrebat:

Buna, Sunt clasa a 7a si am inceput sa ma gandesc spre ce liceu dau. Având in vedere ca matematica si fizica nu mă atrag, am decis să merg pe partea de uman. Am avut de ales între filologie si stiinte sociale si am ales Stiinte sociale. Am tot cautat cat mai multe informatii dar nu am gasit răspunsuri concrete și multe erau diferite. As vrea sa ma lămurească cineva in urmatoarele privinte:
1 care este diferenta dintre filo si stiinte sociale?
2 ce materii fac la stiinte?
3 care ore de matematica fac pe saptamana si pana in ce clasa?
4? Cate teze dau si la ce?
As vrea de devin psiholog (sau asistent social si tot ce tine de psihologie ) sau avocat
La ce facultate pot sa dau si ce alte meserii as putea alege? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| ioan452 a răspuns:

La filologie vei face 4 ore de romana, 3 ore de istorie, 5 ore de limbi străine. Dai teze la romana, istorie, mate, la o limba straina. Mate faci cam 3 ore pe săptămâna. La științe sociale faci ore de romana, psihologie, logica, filosofie. Mate faci tot 3 ore pe săptămâna. De la filologie poți sa mergi la Facultatea de limbi străine, litere. De la științe sociale mergi la facultatea de științe sociale, ca sa fii avocat trebuie sa faci facultatea de drept. Succes!

| Andee10 a răspuns:

Hey, am absolvit profil de filologie bilingv (asta însemna că am făcut 5 ore de engleză pe săpt și am avut câteva opționale specifice). În materie de ore, a 9a și a 10a am avut două ore de mate și parcă câte-o oră de chimie și fizică, pe care începând cu a 11a nu le-am mai făcut deloc. Ca să-ți răspund concret la întrebări:

1. Programa: la științe sociale ses fac din câte îmi amintesc mai multe ore de socilogie, logică, psihologie etc. La filo, noi aveam o dată pe săptămână. În plus, prietenii mei de la științe sociale au făcut o oră de matematică până în clasa a 12-a inclusiv.

2 și 3 Cred ca am răspuns la astea în ce am scris anterior.

4. La filo am dat 4 teze obligatorii: română, latină, engleză (eram profil bilingv) și istorie/geografie. La științe sociale cred că erau teză la română, istorie/geografie engleză și logică (în a9a) /psihologie (în a10a) / economie sau sociologie în a 11a și filosofie în a 12a. A patra teză a fost în fiecare an diferită.

Dacă vrei să devii psiholog, poți să dai la Psihologie; pentru asistent social cred că poți să mergi la o facultate de Sociologie și Asistență Socială, iar pentru avocat- Drept. Sper că te-am ajutat big grin