| andreeamr a întrebat:

Bună! Sunt clasa a 8-a și am dat examenul la matematica, nu prea m-am descurcat și as dori sa știu dacă pot sa întru la pedagogic dacă am nota 5 la mate? În schimb, la romana m-am descurcat destul de bine, peste 6 100% o sa iau.Stiu ca trebuia sa se dea probele, dar nu s-au dat si s-au luat mediile de la romana, desen, muzica și sport de pe clasele 5-8 (cel puțin asa a fost la liceul pedagogic de unde sunt eu), menționez ca am medii destul de mari.

6 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Depinde de cat iau si ceilalti. Daca nu ma insel, la pedagogic se nota cu admis / respins. (asta scria in brosura educationala cel putin) Daca ai primit "admis" la toate bazat pe mediile 5-8, atunci, in ordinea descrescatoare a mediei finale de admitere se vor ocupa locurile. (de exemplu, daca pentru acel liceu au cerut echivalarea 500 de elevi, iar locurile sunt 27 sa zicem, vor intra doar primii 27, cei cu media cea mai mare. Daca renunta unul din aceia, este luat urmatorul si tot asa). Sper ca ai inteles oarecum ca totul depinde de mediile finale a celorlalți ce vor sa se inscrie la acel liceu.

| andreeamr explică (pentru isemilia):

Da,sunt doua etape practic, de prima am trecut, am fost admisa, dar de a doua, nu știu ce sa zic.Am văzut pe cine care a întrebat dacă se iau în considerare notele de la examen pentru admiterea la pedagogic și a persoana a spus ca nu.Bine,acum nu trebuie sa cred asta pentru ca ar trebui sa ma informez din surse oficiale, nu din ce spun oamenii pe anumite site-uri. Abia m-am înscris la pedagogic, mi-am depus dosarul pe ultima suta de metri, nimeni nu anunță absolut nimic, penibil!

| isemilia a răspuns (pentru andreeamr):

In brosura educationala gasesti toata metodologia. Daca nu ai citit-o, ar fi bine sa te uiti macar la pagina cu admiterea in liceele pedagogice / calculul mediei de admitere pentru liceele pedagogice

| tara1lewis a răspuns:

Daca esti din Bucuresti presupun ca vrei la Elena Cuza. Acolo sunt 42 de locuri si sunt 189 de persoane care sunt considerate admise la probe ceea ce inseamna ca daca media ta de admitere se afla pe primele 42 de pozitii o sa ajungi acolo. Care e media ta de admitere?

| andreeamr explică (pentru tara1lewis):

Nu,nu sunt din Bucuresti.Media mea de admitere a fost 7, 4, am intrat la liceul pedagogic la care mi-am dorit cu totuși ca am fost prima respinsa, dar am intrat.

| tara1lewis a răspuns (pentru andreeamr):

Deci ai intrat la peda? E bine daca ai intrat. Eu sunt tot a 8a si am fost respinsa cu media de admitere 8