| Errnesto a întrebat:

Buna, sunt clasa a 9 a si as vrea anul viitor sa ma transfer la un liceu militar, ce foi ar trebui sa depun?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera la un liceu militar numai daca esti in anumite situatii, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, art.146, alin.(2), citez:
"(2)Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi Cercetării în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| Errnesto explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc dar as vrea sa stiu ce imi trebuie pentru dosar mai concret stiu doar ca fac o cerere de transfer la liceu si ma duc cu ea la scoala unde vreau sa ma transfer dar in rest ce imi mai trebuie pentnru dosar

| Ioandelasal a răspuns (pentru Errnesto):

In cazul tau iti mai trebuie un act din care sa rezulte ca esti intr-una din situatiile prevazute in Regulament si apoi acte ca indeplinesti criteriile de selectie. Pe acestea le gasesti pe site-ul oficial al liceului militar la care vrei sa te transferi.

| PsyhoChild a răspuns:

Nu cred ca poti, adica admiterea normala se face din proba la sport+ materii precum bio, istorie, mate, romana

| geoor a răspuns:

Bună! Îți recomand să cauți pe Facebook
"recrutare mapn". Pe pagina lor postează des informații utile. Îi urmăresc de ceva timp și țin minte că undeva prin primăvară au postat despre transferul la un liceu militar. Dacă intri pe pagina lor și te uiți la postările lor vei găsi postarea cu siguranță. Așa cum zicea cineva mai sus, oricine vrea să intre în armată trebuie să dea probele fizice și psihologice. Nu te descuraja, armata e super