| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt clasa a 9a la un liceu(nu este privat) si dna diriginta cere bani pentru comitetul sau consiliul parintilor si a spus ca este obligatoriu. Nu am o situatie tocmai buna pe plan financiar deoarece parintii sunt divortati si eu stau doar ci mama. Chiar este obligatoriu sa platesti acei bani pentru scoala?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu au voie nici macar pentru culegeri sa va ceara bani, daca tot insista poti s-o reclami si sa vina politia, e posibil sa-ti faci probleme cu ea dar o potolesti cu stransul asta `obligatoriu` de bani. laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este obligatoriu si nu-i nevoie sa platesti nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti născută in 1991 si esti clasa a 9a? Undeva este o nepotrivire.Ce varsta ai? Dar varsta ta reală nu ce ai scris tu la avatar.

| Holiday a răspuns:

"Fondul clasei" sau orice alta forma de strangere de bani impusa este interzisa de lege. Totusi se pot face donatii si sponsorizari, dar acestea sunt VOLUNTARE, neexistand nici o obligatie in sensul asta.

| Holiday a răspuns:

„Comitetul de părinți poate decide să susțină, inclusiv financiar prin asociația de părinți cu personalitate juridică, cu respectarea prevederilor legale în domeniul financiar, întreținerea, dezvoltarea și modernizarea bazei materiale a clasei. Hotărârea comitetului de părinți nu este obligatorie."

Ordinul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice nr. 5079/2016

| Annnnnie a răspuns:

Dacă ai o situație mai puțin bună pe plan financiar, atunci vorbește cu diriginta ta. Povestește-i pe scurt că ai o problemă în familie și că nu poți să dai bani pentru consiliul părinților.
Normal, nu este obligatoriu.