| daffyduckk a întrebat:

Buna happy Sunt clasa a douasprezecea si chiar imi doresc sa iau bacul, dar motivatia mea este la pamant din nu stiu ce cauze, as vrea sa merg si la facultate, nu vreau sa-mi dezamagesc parintii. Problema este ca nu ma pot baza pe mine ca pot invata singura, intotdeauna am nevoie de o persoana care sa-mi explice, n-am o situatie materiala prea buna ca sa fac meditatii, deci daca vreo persoana de pe TPU este interesata sa ma ajute prin intermediul mailului chiar as fi bucuroasa happy
(Subliniez faptulc a dau bacul la urmatoarele materii: matematica, Limba si literatura romana si biologie)

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Uită-te puțin într-o oglindă a sufletului și întreabă-te: Sînt eu oare, acum, suficient de pregătită pentru a încerca să fac acest pas către urmarea unei facultăți?
Ce voi face, eventual, după absolvirea unei facultăți, dacă în ziua de astăzi este atît de greu de obținut un loc de muncă?
Pentru ca să ajungi, în caz fericit, vînzătoare la o tonetă sau într-un oarece super magazin, nu ai nevoie de studii superioare.
Nu cu ale tale studii superioare îi vei face fericiți pe ai tăi părinți, atîta timp cît, chiar și după absolvire, vei fi doar proprietara unei diplome, care nu va ajuta aproape cu nimic, dacă tu nu ești pregătită, cu adevărat pentru o astfel de activitate profesională.
Aproape niciun angajator nu mai angajează oameni cu diplomă.
El are nevoie de oameni care să-i aducă lui profit.Te întreabă ce știi să faci. Răspunsul tău: „Păi am o diplomă!"nu-l încălzește cu nimic.
Deschide ochii! Asta înseamnă capitalism.Nu te va angaja nici măcar secretară( dacă speri de o muncă la un birou). Se cere să știi să lucrezi bine la calculator, să știi vreo două - trei limbi străine și, apoi... om mai vedea!
Cam asta e! Să fii sănătoasă!

| daffyduckk explică (pentru corolav):

Sincer, acesta este punctul tau de vedere si il respect happy Dar este viata mea si poate nu o sa ma jaute od iploma daca stiu ce sa fac cu ea, poate unii nu cauta unde trebuie, dar eu nu sunt ei, eu sunt cu totul o alta persoana, pot face mai multe decat ei sau mai putine, dar daca nu incerc de unde pot stii? happy Si, de fapt, ai mei vor sa dau la facultatea de litere, deci probabil o s-ajung profesoara, diplomele conteaza foarte mult in [,] invatamant.

| Oana20002345 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fii mai optimista.Cu neincrederea asta nu vei ajunge nicaieri! :*
CURAJ! big grin
+ exista internet si te poti documenta

| daffyduckk explică (pentru Oana20002345):

Nu-mi place sa fiu optimista, realista e cel mai bine happy Multumes cmult! Stiuc a exista internet, dar imi este egal cu zero cat timp nu-mi explica sau nu ma ajuta sa aprofundez ceea ce nu stiu, documentele de pe internet sunt pentru toata lumea, nu pentru mine in special.

| MegaEpicWolf a răspuns:

Stii, chestia e ca trebuie sa te descurci singura happy Nu '' vom '' fi aici mereu ca sa te ajutam. Invata sa te descurci si singura, in general zic. Chestia cu motivatia... Sincer nu esti singura, in ziua de azi toti avem faze din astea si preferam sa stam la pc sau sa facem alt ceva, adica suntem lenesi laughing Dar e ok sa le lasi deoparte pentru putin timp si sa te pui pe invatat pentru ca o sa ai timp de toate. Tu acum te pregatesti pentru viitor cum s-ar spune, iti faci un viitor big grin E timp pentru distractie, cat despre meditatii nu cred ca sunt necesare atata timp cat incerci sa inveti logic, nu lua toata materia deodata, ia putin ca te putin :* Bafta

| daffyduckk explică (pentru MegaEpicWolf):

Pai multumesc mult pentru incurajare, dar matematica de exemplu nu o pot lua logic si putin cate putin cat timp cineva nu incearca sa-mi explice sau sa-mi formeze o baza, si de asemenea, nici problemele de biologie nu pot fi facute dupa o anume logica sau invatate pe de rost, dar multumesc mult pentru comentariu happy