| L3moNN a întrebat:

Buna sunt cls a8-a si vreau sa stiu toate profilurile pentru liceu. Funda cprimu si vot restul.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Dragul meu, liceele sunt impartite in icee cu profil teoretic si licee cu profil tehnologic. Mai sunt si liceele vocationale, adica cele care implica anumite aptitudini (liceul de arte, liceul pedagogic, seminarul teologic, liceul militar). Cele teoretice au profilul impartit in: real (mate-info, mate-info bilingv franceza/engleza) si uman (filologie, filologie bilingv franceza/engleza, stiinte sociale, biologie). Liceele tehnologice au profiluri diferite, in functie de specificul fiecaruia (liceu mecanic, liceu agro-industrial, liceu de chimie, liceu de constructii, liceu economic). La sfarsitul trim. II, vei primi de la dirigintele tau o brosura care contine toate liceele din orasul tau, fiecare cu profilurile lui si cu mediile de admitere din ultimii 2 ani, pentru a putea face o optiune corecta in functie de media ta generala. Deci nu trebuie sa-ti faci inca griji, dar e bine ca totusi te-ai gandit.

2 răspunsuri:
| MoNsTeR a răspuns:

Unde te grabesti?!laughing. degeaba ti le spunem toate ca nu rezolvi nc...asteapta semestrul 2.atunci o sa primesti o carticica cu toate liceele si profilele lor din judetul tau si cu ultima medie de admitere din anul precedent tot pentru fiecare profil.bafta si sa intri la ce liceu iti dorestihappy!

| Petronela a răspuns:

Matematica-informatica, Filologie, Stiinte ale naturii, Stiinte sociale, Economic, Mecanica, Electromecanica, Turism si alimentatie...