| perceive a întrebat:

sunt din religia crestin ortodoxa si vreau sa stiu ce inseamna mai exact mataniile in sensul de plecaciuni... cum se fac acestea? multumesc!

6 răspunsuri:
| moodyblues a răspuns:

Sunt o forma de respect si modestie totodata. d-zeu nu te obliga sa o practici absolut deloc.ramane la atitudinea ta.deci ecista 2 tipuri:mici si mari. dar mai multe poti citi aici:
http://www.parohiamacin4.org/metanii_ingenuncheri.htm

| teonamaria a răspuns:

Sau incearca sfaturi ortodoxe.ro
daca mai nelamuriri.happy

| poesia a răspuns:

Pai metaniile se fac in genunchi cu capul aplecat iar inchinaciunile se fac din picioare si atingi pamantul doar cu mana. 2 inchinaciuni fac cat o metanie.acestea te ajuta la vamile vazduhului...se spune ca trebuie sa faci cat mai multe, pentru ca ingerul sa arunce cu metanii si sa treci de vami

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiaza "misionarul"mai intens pina descoperi.

| georgi1897 a răspuns:

MĂTÁNIE, mătănii, s. f. (În unele practici religioase) 1. Îngenunchere şi înclinare a corpului până la pământ, în semn de veneraţie şi de pocăinţă. ♦ P. gener. Plecăciune adâncă în semn de respect; temenea, ploconeală

Pai cred ca in explicatia de mai sus ti-am raspuns la intrebare :*

| gingalatera a răspuns:

Metaniile nu sunt practicate doar de ortodocsi. De fapt o metanie adevarata este facuta de buddhisti. C toate invatamintele biblice (vezi postul, odihna de duminica etc) si aceasta este o forma de a determina oamenii sa ramana sanatosi. Adica sa faca sport. Dar mai multe detalii despre fiecare religie in parte gasesti aici http://domnul-castor.blogspot.com/2009/07/crestinismul.html