| Alextiti104811 a întrebat:

Buna,sunt elev in clasa a 9 a la un liceu cu profil electric si nu imi place si vreau sa ma transfer la un liceu sportiv, privinf noua structura scolara, adica cu module, nu mai e cu semestre cand as putea sa imi fac trasnferul sau cu cine ar trebui sa fac pentru a rezolva? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer in tot timpul anului, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
  "(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar"
Va trebui sa sustii probele sportive prevazute si sa ai media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat in profilul de transfer de la liceul sportiv.

| sierra1 a răspuns:

Transferul l-ai putea face in VACANȚĂ. Ai vreo 4 la dispoziție, alege tu in care DUPĂ ce vorbești cu directorul liceului unde vrei să ajungi. Te lănurește ea/el

| AlexBombaRusa a răspuns:

Bai nu stiu care e treaba si eu am fost la un liceu electric si am vrut sa ma transfer la unu sportiv dar au zis aia ca nu merge ca trebuia sa fi facut un sport pana atunci.