| Milka14 a întrebat:

Sunt foarte nehotarata la ce sa dau teza de clasa a8a : geografie sau istorie. As dori mai multe informatii despre fiecare. Imi plac ambele obiecte la fel de mult.

Răspuns Câştigător
| mary123 a răspuns:

Salut. In primul rand, eu am dat teza din geogra si in clasa a 8a si anul trecut, in primul an de liceu. Despre materia de clasa a 8a pot spune ca e frumoasa, inveti lucruri interesante, insa e posibil sa te si para cam prea mult de invatat [ munti, resurse, etc. ], iar daca nu reusesti sa faci niste legaturi, astfel in cat s ale inveti foarte bine, atunci nu-ti va placea. Despre istorie, nu-ti pot spune nimic, n-am dat teza din isto, insa in clasa a 8a am avut o profesoara extraordinara.

Eu sunt de parere ca depinde si de capacitatea profesorului de a sintetiza lectiile. Profesoara de care vorbeam, preda foarte bine, insa nu am fost eu prea inclinata spre istorie.

Dupa mine, ar trebui sa mai intrebi si prin scoala cum au fost subiectele, sa te uiti la cele din anii trecuti [ ai aici http://www.mediafax.ro/......ie-4431153 subiectele de la ambele, si baremele ] si sa te gandesti ce-ti place mai mult, sau la care ai invata mai cu placere.

Sper ca te-am ajutat. :*

12 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Eu am dat la geografie, pentru ca invatam mai usor.
Stiam toata harta pederost.

| Th3eo a răspuns:

Eu o sa dau la istorie pentru ca este mai usor de invatat. la geografie trebuie sa stii multe altitudini, nume de munti rauri, ape etc. la istori poti invata destul de spimplu daca iti place si incerci sa nu inveti pe de rost. incearca sa inveti logicbig grin

| AlerimxD a răspuns:

Eu am ales istoria pentru că mi se pare mult mai uşoară, diriginta mea este profesoară de istorie şi nu sunt chiar aşa de mulţi ani ca anul trecut, când aveam cele 2 războaie mondiale.
Dacă îţi plac amândouă e mai greu. La care îţi place mai mult să înveţi, ai note mai mari şi îţi intră mai bine în cap?
Părerea mea este să alegi singură, să nu te laşi influenţată de ce spun ceilalţi, pentru că fiecare are părerea lui şi nu şi-o schimbă chiar dacă află că e greşită.
Succes şi sper să faci alegerea corectă. Xoxo.

| Doddel a răspuns:

Iti plac amandoua dar dai teza la ce ai note mai bune.

| Skittles19 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...Si pentru mine amandoua sunt egale dar totusi cred ca dau la istorie ca o sa fie mai usor pentru ca trebuie sa invat fiecare lectie deoarece ne da test in fiecare ora...serios vorbesc.amandoua sunt cam la fel.eu aleg istorie

| CosmiiX a răspuns:

Si eu am aceiasi problemalaughing
Si cred ca voi da la geografie.
Ca mna.laistorie am note mai mari. dar sunt prea multi ani de retinut. iar geografia mi se pare mai usoara. mai ales ca anul asta avem Romania. bine. ani trecuti mai greu. da trecem peste.
daca tot nu reusesti sa iti dai seama la c sa dai tezalaughing vezi c note iei pana inaintea tezeilaughingj unde ai notele mai mare. acolo dai. d ex daca la isto ai 10 si 8... jla geogra 8j 7 dai la isto`:X
sper ca te-am ajutat
funda?

| xD a răspuns:

Geogafia mi se pare mai usoara... muuuuult mai usoara big grin

| DorinHV a răspuns:

Buna Milka14. Aici depinde de tine. La ce iti este tie sa inveti mai usor, ce ti se pare mai simplu de invatat si de tinut minte. Dezavantajele la istorie sunt anii iar la geografie sunt inaltimile muntilor si totusi istoria mi se pare mai simpla. Acum depinde si de profesoara/rul tau care iti explica mai bine. Si eu sunt tot clasa a 8-a si la istorie o sa dau teza. Vezi ce faci si sa iei nota mare.

| Cookiee9712 a răspuns:

Eu o sa dau teza la istorie. mi se pare mai usor big grin

| alexa96 a răspuns:

Hey milka! Daca nu stii inca ce sa alegi gandeste-te la ce ai fost ma buna in trecut sau la cum e modul de predare a profesorului. Din punctul meu de vedere conteaza foarte mult cum preda profesorul pentru ca asa poti"prinde"lectia mai bine din clasa si asa inveti mult mai usor.Fiecare persoana are modul ei de a invata eu una modalitatea mea de a invata mai usor este cea vizuala.Descopera si tu modul tau.La istorie de obicei se dau eseuri la sfarsit insa la geografie nu deci daca esti tare pe partea compozitionala mult noroc la istorie.

| ellutza a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa dai la gografie macar vei sti chestii de viitor, de istorie parerea mea, ce-a fost a fost laughing

| valycretu a răspuns:

Geografie e super simpla iti garantez eu sunt intrebary mai mult logice...happy decat istorie unde trebuie sa sty any si alte chesty din astea...