| girlinwhiteshirt a întrebat:

Sunt genul de persoană îşi plănuieşte totul dinainte.
Urmează să dau examenul la română, matematică şi engleză şi sunt foarte stresată.
M-am gândit să intru în Nichita Stănescu (Ploieşti) pe profilul ştiinţe sociale - engleză. Aş fi vrut să pot intra în Cuza, însă nu au decât ştiinţe sociale fără engleză, iar filologia nu prea mă atrage din cauza latinei cu toate că iubesc să citesc.
Voiam, ca după ce termin liceul să dau la facultate în Londra, de exemplu Cambridge sau Oxford sau altă facultate, depinde ce note voi lua la bacalaureat.
Acolo vrea să fac facultatea de drept, nu neapărat că mă pasionează, dar am înţeles că este o meserie foarte bună. Însă, ca job aş fi ales să fiu traducătoare sau stewardesă, însă ca traducător trebuie să rămân în ţară, iar ca stewardesă voi profesa până la o vârstă anume.
Să revenim la scopul iniţial. Aveţi idee ce ar trebui să fac ca să îmi măresc şansele la facultate? Ce examene trebuie să trec? Trebuie să mă implic şi în activităţi şcolare cât şi extracurriculare, dar în voluntariat?
Vreau să încep să mă pregătesc de acum.
Vă mulţumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Este bine ca te gandesti de acum.Ai nevoie sa ai medie mare la bacalaureat, medie mare pe parcursul liceului, sa ai un comportament adecvat-ai nevoie de caracterizari de la profesori, participare la olimpiada, proiecte, voluntariat, absolvire de cursuri-pentru a obtine diplome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum anume vrei tu sa intri IN Nichita? pe urechi sau cum?

| girlinwhiteshirt explică (pentru anonim_4396):

Cioc cioc. Unde-i gluma?

| biafresh a răspuns:

Ai intrat la Nichita Stanescu?

| girlinwhiteshirt explică (pentru biafresh):

Ce amuzant că de abia acum văd această întrebare laughing Nu, nu am intrat în Nichita, am intrat în Caragiale