| silviaaa00 a întrebat:

Sunt in anul I la ASE la contabilitate si informatica de gestiune. In liceu am fost profil uman, si nu stiu o boaba de matematica. Am avut media aproape 9 la admitere si prima data m-am orientat spre universitate "romana-engleza" si am bagat "la misto" un dosar si la ase, ca in caz de ceva sa nu raman pe afara. La ase am intrat la buget, si faza e ca s-au afisat rezultatele de admitere inaintea celor de la universitate, si ma rog.(nu au coincis perioadele e mai complicat) si din updaturile lor la universitate parea sa se intre cu peste 9 la buget(vroiam neaparat la buget). Nu am mai asteptat rezultatele la universitate si m-am dus cu diploma si asa am ramas la ase. Acum vreau cat mai multe opinii...imi va fi foarte greu avand in vedere ca stau infernal cu matematicasad? E posibil sa nu fac fata... vointa am sa invat, dar vreau si parerea altora. As aprecia cat mai multe raspunsuri.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Probabil vei avea nevoie de pregătire la matematică să rezişti sesiunii şi să nu pierzi bugetul după un semestru ( sau un an, nu ştiu exact care e politica la ASE, dar am înţeles că după primul semestru se vor redistribui locurile buget/taxă ). Pe mine mă batea gândul anul trecut să încerc la Facultatea de Mate-Info ( terminând tot profil uman ), dar când mi-a zis mătuşa-mea cât de multă matematică presupune această facultate ( ea a terminat-o ) şi mai ales la ce nivel, am renunţat. Greu îţi va fi, de aceea îţi recomand să faci pregătire, dar poate îţi va plăcea şi vei reuşi să rezişti. Dacă nu, înscrie-te la anul la o facultate care îţi place. Am observat că anul acesta foarte mulţi au fost atraşi de ASE, din moment ce s-a intrat pe bază de dosar ( am şi eu mulţi foşti colegi pe acolo ) şi pe deasupra îţi oferă o meserie: cea de economist, în cazul tău contabil. Eu îţi urez multă baftă şi încearcă să nu te demoralizezi înainte să începi.

2 răspunsuri:
| dracidus a răspuns:

Din nefecire, daca ai fost profil uman (filo), sunt sanse foarte mici sa faci fata. Dar, daca chiar ai vointa si putere de invatare, nu sunt lucruri extraordinar de complicate la matematica si te-ai putea descurca, intr-un final. Da' asta include sa te apuci de azi de invatat mate. Depinde de puterea fiecaruia... Tu te cunosti cel mai bine si tu stii ce poti sau ce nu poti.

In fond, cred ca e posibil sa incerci, sa vezi cum e la ASE. Daca chiar nu vei face fata, sa incerci din nou, la toamna, la romana-engleza unde vroiai tu initial. Cel putin, vei stii ca macar ai incercat si ca ai dat tot ce poti la ASE si ai vazut ca nu ti se potriveste. In fond, nu pierzi vreun ban (pentru ca esti la buget) decat dosarul de admitere. Care-i oarecum ieftin...

Spor in noul an universitar si spor la invatat mate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde foarte mult si de profesorul/profesoara de mate. Daca e o javra de om te paraseste tot elanul de a invata. Dracidus spune foarte bine: incearca si vezi. Daca faci fata, ok, daca nu, te muti la alta facultate. Nepoata mea a mers la ASE un an si un semestru. Era cumplit la mate. A renuntat si acum e la Arte Plastice si se descurca excelent. E important sa faci si ceva ce-ti place, macar atunci cand poti alege.