| Denny a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a, Iasi, si bineinteles, urmeaza sa merg la liceu... As vrea la liceul nat. M. Eminescu, la stiinte ale naturii, insa este cu intensiv engleza. Unii spun ca trebuie sa dau examen pentru intensiv, altii, nu... Pana la urma, care-i treaba?

3 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Bineînţeles. Dai examenul bilingv (nu ştiu exact când e, interesează-te la profesorul de engleză).
Pentru a avea şansa de a intra într-o clasă bilingvă engleză îţi trebuie minim 6 în examenul bilingv, iar pentru şansa de a intra într-o clasă intensiv engleză, îţi trebuie minim 5. Nu-i mare inginerie, eu am dat în urmă cu 3 ani şi am luat 9 şi cevaoh go on

| BiaBby a răspuns:

Da, se da un examen scris din gramatica, si unul oral. Acum depinde si de cati candidati sunt. Daca sunt putini pentru intensiv si incap intr-o singura clasa atunci nu se mai da examen.

Sper ca te-am ajutat si iti urez multa baftawinking

| Artemesia a răspuns:

Da, la engleza intensiv se da examen - stiu eu asta, caci si eu sunt in clasa a 8-a si vreau sa merg la stinte ale naturii, fara engleza intensiv.
Eu sunt din Arad si vroiam sa merg la COLEGIUL NATIONAL ELENA GHIBA BIRTA, la stinte ale naturii, dar acolo este doar cu engleza intensiv.Imi pare sincer rau, dar eu mi-am schimbat optiunea si m-am gandit sa merg la COLEGIUL NATIONAL MOISE NICOARA, caci acolo exista sectie de stinte ale naturii fara engleza intensiv.Dar oricum, in Iasi nu exista alt liceu la fel de bun ca si cel la care vrei sa mergi? In Arad, cele doua colegii mentionate de mine sunt la fel de bune, cele mai bune din judet. Dar nu stiu cum sunt in Iasi; chestia este: tu vrei sa mergi la engleza intensiv si crezi ca te-ai descurca? Daca da, poti fi linistita ca vei trece examenul! Dar daca nu, poti sa-ti schimbi optiunea, eu nu stiu; si mie imi place si engleza, dar la scoala mea nu am prea pus accent pe aceasta limba si ar trebui sa iau meditatii la engleza ca sa ma descurc mai bine; uite, daca chir vrei sa mergi acolo, poti sa iei ore de engleza... poate voi face si eu asa; inca nu sunt sigura.
In fine, faci cum crezi, eu ti-am spus ce-am crezut eu. happy