| Bubblegum67 a întrebat:

Buna! Sunt la Contabilitate și Informatica de gestiune. Fac și modulul pedagogic. Ce materii pot preda și unde? La liceu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Lucrurile nu sunt foarte stabile in invatamant. Daca esti la facultate acum, peste cativa ani este posibil sa se mai schimbe lucrurile, dar oricum, trebuie sa te uiti in anul in care dai examen in Centralizator si in Metodologia pentru titularizare.
Nu e rau sa intrebi si profesorii care predau modulul pedagogic la facultate si pe cine ai ocazia cand vei face practica pedagogica, asa afli din interior cum mai stau lucrurile.
Cand vrei sa dai examenul de titularizare, poti lua legatura cu inspectoratul scolar pentru materiile pe care vrei sa le predai si sa intrebi acolo. Urmareste si acest site:
titularizare.edu.ro
http://titularizare.edu.ro/2023/docs/Centralizator.pdf
https://www.titularizare.eu/......olul2.html
Dupa ce afli ce materii poti preda cu facultatea pe care o faci, uita-te in anii trecuti cate posturi s-au scos la concurs la materia respectiva si unde. Daca gasesti posturi cu 18 ore sau mai mult e bine, daca sunt cu mai putin, o sa alergi intre 2-3 scoli si o sa-ti fie greu cu armonizarea orarului.
Examenul de titularizare nu este usor, sa fii atent la modulul pedagogic si sa iei notite cat poti.

3 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Pentru a preda la liceu trebuie sa faci modulul pedagogic si la master. O sa poti preda in scoala generala

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vei putea merge sa predai la un liceu, dar numai daca iti iei licenta dupa terminarea facultatii si bineinteles, daca gasesti posturi vacante pentru profilul tau, in invatamant.

In orice caz, ai sanse mult mai mari si probabil mai bine platite la firme private, sa fii angajat ca si contabil.

Răspuns utilizator avertizat