| AnielAn a întrebat:

Bună! Sunt la facultate în anul I. Care este nota minimă pentru a nu avea restanță? Ce reprezintă punctele de credit? Câte puncte de credit trebuie sa ai? Se dau în funcție de nota ta?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Felicitari, in primul rand (cred).

O restanta inseamna sa nu promovezi o materie, nu o promovezi daca nu iti inchiei activitatea sau nu ai nota de trecere la examen (aceasta ar trebui sa fie minim 5), dar aici depinde si de materie, universitate, facultate si structura acesteia si de profesori, impreuna cu sistemul lor de notare.

Punctele de credit in general, sunt acele puncte, care alcatuiesc o suma necesara pentru a putea trece anul. O materie luata, reprezinta un anumit numar de credite. Sa zicem ca maximul este 60, daca le iei inseamna ca esti integralist/a pe anul respectiv.
Dar fiecare an, are un minim de credite, sa zicem 40 de exemplu (asta difera de la facultate la facultate). Daca tu iti iei din examene astfel incat sa treci de 40 de credite, atunci poti trece anul linistit, restantele le poti da dupa. Acum mai exista si cazuri de credite in avans si alte lucruri, dar asta din nou... depinde de fiecare facultate in parte.

Nu se dau in functie de nota. De exemplu, ai 10 materii pe an, daca ai nota de trecere si inchei activitatea la toate, atunci ai numarul maxim de credite. Sa zicem ca pici la 2 (desi nu o sa fie cazulwinking ), sigur o sa poti sa treci, daca numarul de credite de la celelalte, adunate... da peste minimul (sau chiar minimul) de credite pentru anul respectiv.

Numai bine si bafta sa ai! ^_^

| AnielAn explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Care este nota minimă pentru a nu avea restanță?
5 daca nu cumva in fisa disciplinei e specificat altceva.

Ce reprezintă punctele de credit?
Punctele de credit sunt un mod de a masura numarul minim de ore pe care un student normal trebuie sa-l investeasca pentru a lua nota de trecere la materia respectiva. E cu alte cuvinte un mod de a masura dificultatea materiei.

Câte puncte de credit trebuie sa ai?
Sa ai ca sa ce? Sa treci anul iti trebuie doar o parte din creditele aferente anului respectiv. Daca vrei sa finalizezi cicul trebuie sa le ai pe toate.
Trebuie sa cauti in regulamentele universitatii sa vezi care e nr minim de credite necesar pentru a trece in anul urmator pentru ca difera de la o universitate la alta.

Se dau în funcție de nota ta?
Nu. Daca iei 5 ai luat si toate creditele doar ca media va fi ponderata deci daca iei note mari la disciplinele cu credite putine si note mici la disciplinele cu credite multe mediata ta finala va fi mai mica decat aia aritmetica pe care o foloseai in liceu.

| AnielAn explică (pentru RoCkKiD):

Mulțumesc mult!

| Anuket a răspuns:

Minim 5.
Trebuie să ai toate creditele ca să poți lua licența. Se face o medie cu toate notele și creditele pe semestru sau pe an, este calculator online pentru asta.
În funcție de regulament, trebuie să găsești în el, poate 30, 40 credite.
Creditele se iau dacă promovezi, chiar dacă ai 5 sau 10.

| ReZiSTorr a răspuns:

Nota trebuie sa fie minim 5, iar creditele se iau odata ce ai luat examenul indiferent ce nota ai lua.Nu ai creditele necesare, nu treci anul.E simplu