| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună, sunt student la facultatea de științe economice și m-am înscris la un curs opțional psiho pedagogie si nu stiu exact ce as putea face cu el după terminarea facultății.
Cursul va fi până la terminarea facultății nu doar un semestru si voi avea diploma si in asta

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți preda cu el într-un liceu de profil.

| WhiteLife a răspuns:

Cursul se poate face in cadrul oricarei facultati si, dupa ce-l termini (sau dupa ce termini facultatea, daca tine mai mult de 3 ani) poti preda, daca fai titularizarea si toate cele. Pentru cei care nu fac acest optional in timpul facultatii, este master. Am inteles ca modulul psihopedagogic este pentru invatamantul preliceeal, iar pentru liceu e nevoie si de master (de aici unii aleg direct masterul, decat sa mai aiba cursuri in plus in timpul anului). Vor fi ore de curs si de semninar, cam o data pe saptamana, faceti psihologie, pedagogie, instruire pe calculator si in ultimul an si practica intr-o scoala din oras.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Acel curs de psiho-pedagogie te va ajuta in caz ca vei vrea vreodată sa devii profesor ( si intr-un fel iti asiguri un loc de muncă ) si e bine să îl ai pentru ca este si gratis, pentru ca daca ai vrea vreodată sa devii profesor dupa ce termini facultatea dar nu ai acest curs, va trebui sa platesti pentru el, deci e bine sa il faci.

| RaduRobertRO a răspuns:

Vei putea sa fii profesor, dar vei avea posibilitatea sa ocupi si alte functii dupa absolvire.