| darielle a întrebat:

TPU! Aceasta intrebare este adresată cadrelor didactice sau celor ce stiu despre asta. Daca ai chiulit de la o singura ora in tot anul școlar si ai o singura absenta nemotivabila iti poate scade puncte la purtare? In afara de absenta nemotivabila, mai poti păți ceva (de exemplu neîncheierea mediei la materia la care ai chiulit si neintrarea in examen?)

7 răspunsuri:
| Anonim11223344 a răspuns:

Nota la purtare se scade la la 11 absente nemotivate

| T0T a răspuns:

Nu. De unde ai scos-o pe asta? Cine te-a mințit?

| Zaygon a răspuns:

Absenta nemotivabila e una in rosu si din cate stiu fiecare institutie dr invatatmant are anumite praguri pentru scaderea notei la purtare.
La noi la liceu e asa:
Clasa a 9-10: la 10 absente un punct
Clasa a 11-12: la 7 absente un punct

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata panica pe tine. stai calm nu te da nimeni afara de la o absenta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nota la purtare, pe un semestru, se scade doar la 10 absente nemotivate. N-o sa te sanctioneze pentru o singura absenta si nici alte urmari n-o sa aiba, daca ai numerul de note cerute la materia respectiva. Cat priveste examenul acesta n-are nici o legatura cu absenta nemotivata.

| Nicusornfkalshjdfak a răspuns:

Hai să-ți spun ce este cu absențele astea ok deci daca nu intri la o ora nu e problema. Înțelegi daca nu ai venit la scoala sabdai un examne nu e problema fiindca poti sa al dai din nou daca ai chiulit de la ora. Nu e problema findca poate se gandeste profesorul ca te-a. Fost rau deci nu e problema dar sa nu se repete ca atunci e problema marewinking

| Bianca1001Bia a răspuns:

Nu au voie sa faca asa ceva, neincheierea mediei se face daca ai chiulit la jumatate plus 1, la numarul de ore, adica daca ai 30 de ore de romana si ai chiulit la 15+1=16, atunci nu iti poate incheia media, si in examen nu intri doar daca esti corijent, bafta!