| cafelutadedimi a întrebat:

Bună TPU! Am 17 ani și sunt clasa a11-a și anul trecut eram intr-o situație delicată la mate dar am reușit sa trec pe final cu 5. Acum când a început școala mi-a zis dirigu ca e problema cu media mea la mate și ca nu ar fi trebuit sa trec. Deși eu mi-am calculat cu notele din catalog și doamna de mate mi-a încheiat media cu 5 în fața mea aparent e o problemă. De fel nu mă prea descurc la mate ca pur și simplu nu îmi place și nu o înțeleg.Ieri m-a scos la tablă la un exercițiu pe care nu știam să-l fac și a început să țipe la mine ca sunt ultimul prost și să zică la toată clasa ca trebuia să rămân corijent (deși mi-a încheiat cu 5). Astăzi aceeași poveste a ieșit o colegă la tablă și i-a zis ca e la fel de proasta ca mine și să mă dea pe mine exemplul "la ce e mai rău pe pământ". Mă simt foarte prost și nici nu mai îmi vine să merg la orele ei. Imi puteți recomanda ceva? Se poate face ceva măcar ca mă gândesc ca nu e chiar ok ce se întâmplă?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pe de o parte, nu este deloc ok ca un profesor să te facă de râs în fața clasei și să-ți spună că ești "prost".

Pe de altă parte, "nu mă prea descurc la mate ca pur și simplu nu îmi place și nu o înțeleg" sugerează că nici tu nu ai depus prea mult efort.

| Whitte a răspuns:

Pai daca nu stii matematica, te crezi destept?
O solutie ar fi sa faci meditatii cu alt profesor.