| FashionVictim93 a întrebat:

am aflat zilele acestea ca am intrat la Automatica la IS(Ingineria sistemelor...cu toate ca imi doream mult la profilul Calculatoare romana pentru ca dupa terminarea facultatii imi doresc sa devin programatoare iar la profilul la care am intrat devin programatoare pentru roboti si nu vreau asta si am inteles ca este foarte greu profilul IS) si la Facultatea de stiinte exacte (profilul matematica-informatica)la ambele la Buget.Intrebaream mea este care credeti ca ma poate ajuta mai mult pentru a deveni o programatoare si care este mai pentru fete? vreau mai multe detalii si comparatii intre cele doua facultati (sunt din Craiova)...va multumesc mult.happy

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eu,din cate stiu, cine vrea sa devina programator se duce la Brasov la profil de programare.Automatica se ocupa de partea hardware a calculatorului, nu de cea software[care iti trebuie tie].In al doilea rand, ce crezi ca o sa programezi daca nu roboti? omul nu poate fi programat.Programarea se ocupa cu "vorbirea" si "setarea"unui computer/robot sa faca ceva, sa calculeze ceva.Mai repede ai alege profilul mate info pentru ca aici o sa faci programare.
Indicat e sa alegi profilul mate info pentru a deveni programatoare, deoarece automatica nu inseamna programare.
In al 11lea rand, de fata nu e niciunul dintre profilele mentionate.De fapt,astazi femeile fac munca de barbati,nu exista o limita clara. daca o luam pe firul clasic,pentru femei ar fi doar postul de:asistenta medicala,profesoara,invatatoare,contabila,cosmeticiana,frizerita,vanzatoare, mai stiu eu ce...
PS:la profilul calculatoare o sa inveti despre calculatoare, partea hardware:ce componente are in el, cum trebuie cuplate, fiecare ce face.Nu o sa te invete nimeni programare:C sau C++, poate si invechitul Pascal.La liceu trebuia sa fi urmat profilul mate info intensiv info sau bilingv engleza/franceza/germana pentru a sti materia si a te descurca mai usor in facultate.In fine,
Ceea ce trebuie sa faci e sa urmezi mate info, sa inveti programarea foarte bine si sa prinzi un post foarte bine platit.Bafta!winking

| FashionVictim93 explică (pentru Nastia):

Multumesc mult pentru sfaturi :*:*:*