| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am dat azi teza la istorie, mai devreme, eu fiind in clasa a 12 a, am avut pentru 13 exercitii(primele doua subiecte) si un eseu de doua pagini doar o ora si jumatate, pentru un test de bac de dificultate ridicata, in conditiile in care la bac avem 3 ore. Mi s-a parut foarte putin timp, in conditiile in care jumatate din exercitii trebuiau rezolvate conform verbului "prezinta". Ma tot gandesc la faptul ca este posibil sa iau o nota mica, in conditiile in care am scris tot, numai ca nu am avut timp sa ma ocup de folosirea tuturor conectorilor sau sa ma exprim intocmai, perfect. Un coleg a intrebat daca va fi depunctat pentru limbaj neadecvat sau pentru eseul de doar o pagina si jumatate, insa i s-a spus ca nu, pentru ca am avut de scris mult in timp putin. Insa tot imi fac griji. Ma tot gandesc pana aflu nota. Am uitat cum e cu stresul asta, de doi ani online. Voi cum gestionati astfel de emotii? Eu, una, ma stresez din orice. Cred ca dupa vacanta aflu notele, pur si simplu nu pot sa astept atat.

18 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aia e în condițiile în care eu am făcut subiectele de bac într-o ora jumate. În condițiile în care la bac ai ciorna, iar la teza scrii direct pe foaie, mi se pare normal.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Nu cred ca ai terminat in jumatate de ora, deoarece trebuie sa le gandesti, sa te asiguri ca scrii ce trebuie si sa alegi dintre faptele istorice potrivite, in contextul in care exista sute de evenimente care pot fi luate, sau nu, in considerare. Numai la eseu imi ia cam 45-60 de minute. Cu ce viteza ai scris de ai reusit sa termini atat de repede? Eu nu scriu niciodata pe ciorna esercitiile(am dat simulari in scoala), ci fac doar scheme, pe baza carora construiesc eseul, exercitiile, etc.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

Mhm au fost alții care au terminat mai repede. Dacă știi ce sa scrii, nu te gândești o ora.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Dar trebuie sa formulezi. Adica, trebuie sa explici contextul, cauzele, efectele, nu sa arunci informatii fara nici macar o legatura intre ele.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

Tocmai asta e ideea când știi deja informațiile cat de greu e sa le pui cap la cap sa faci o fraza?! Asta se învață în clasele mici.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Da, dar 13 exercitii la care la unele scrii si cate o pagina si un eseu, tot nu le termini in 30 de minute.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

Pai parca era o ora jumate...un eseu îți ia max o jumătate de ora.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Eseul, da, ia 30 de minute, dar, in plus am avut, dupa cum ne-a spus proful, sa scriem mai mult la exercitiile unde se cerea "prezinta". Si asta nu am inteles de ce. Daca explicam fix ce s ecerea, spunea ca e prea putin.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

Se referea la răspunsurile de genul "prezentați cauza la evenimentul X" și tu sa scrii doar "lipsa internetului, foamea, lipsa de bani" în loc sa le formulezi într-o fraza.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Eu am explicat cauza in 7 randuri, dar mi-a spus ca e prea putin, pentru ca un coleg a scris mult mai mult.

| Nirvanaaa a răspuns:

Va pregătește pentru facultate laughing. E bine ca va antrenează sa va mișcați repede, la BAC veți avea timp destul ca știți sa va organizați. Ce a fost, a fost. Ideal e sa te aduni, dacă mai ai alte teze sa fii perfect capabilă sa rezolvi la ele încât sa iei nota mare. Stai cu prietenii, asculta muzica, citește, plimbă-te, fa orice iti ia mintea de la teza. Și nu uita: nu lăsa regretele sa te consume, peste 2 ani maxim, teza asta o vei uita. Succes.

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Buna!
Ma tot gandesc pentru ca la engleza am afalt ca am luat 10 la teza, insa eu sunt genul care are frustrari datorita propriei persoane. Am stat pana la 2 dimineata zilnic, timp de o satpamana, ca sa fac teste si sa rept tot pentru istorie, si ar fi greu de suportat sa iau o nota mica.
Multumesc!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Erin28):

Te inteleg, pentru ca și eu mă stresam la orice nota. happy Normal ca ai invatat și vrei sa vezi rezultatele muncii tale. Felicitari pentru nota de 10 la engleza, eu zic ca va fi bine și la istorie. Succes! Pana atunci, relaxează-te, dacă stai așa încordată îți obosești organismul și tot nu e bine. happy

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc!

| Iuli122122 a răspuns:

Noi la istorie sustinem teza 3 ore in 3 zile diferite zilnic cate un subiect.

| Erin28 explică (pentru Iuli122122):

Serios? Asta ar fi ceva.

| Bogdan27Arseni a răspuns:

Ascult niște muzică sau fac ceva ce îmi place. De exemplu colecționez monede și timbre sau desenez. Dacă ști că ai învățat nu ar trebui să ai emoții. Dacă vrei să uiți de teză încearcă să faci ceva că să îți distragi atenția și să uiți de ea. Poate ajută.

| Erin28 explică (pentru Bogdan27Arseni):

Am scris tot, numai ca nu am facut niciodata teste de bac, si a fost primul test. Imi este teama de cum va calcula proful punctajul, de cum va considera exercitiile mele, rezolvate bine sau nu. Oricum a spus sa ne grabim, sa terminam repede si sa lasam deoparte ce nu am terminat, in detrimentul eseului. Formularea mea nu a fost intocmai perfecta, pentru ca am avut de prezentat la 5 exercitii fapte istorice( am scris 6 pagini, mediu), si la un moment dat am intrat in panica, cand proful a venit langa mine si a spus sa ma grabesc.
Sper sa fie bine! Multumesc! Asa ma stresez eu pana aflu rezultatele de la orice test, deoarece am impresia ca nu imi mai amintesc ce am scris.