| AHappyDay a întrebat:

Am de facut un proiect la franceza. Dar la prima pagina am intampinat o problema. Nu stiu cum este corect: la professeur sau le professeur(mentionez ca este profesoara). Va rog spuneti-mi cum este corect. Dau funda

Răspuns Câştigător
| delia1999 a răspuns:

Le professeur = pentru feminin

2 răspunsuri:
| ReggaeGirl a răspuns:

La professeur este varianta corecta pentru ca la este la feminin, le la masculin si les la masculin-feminin pluralhappy Funda?big grin

| arbl07 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa pui la feminin, se mai poate spune une femme professeur sau une enseignante.