| justradulol a întrebat:

Buna TPU. Am intrat la un liceu economic deoarece am avut o nota mai mica la evaluare. Ma pot transfera la un liceu teoretic? Daca da, cum si cand?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea transfera abia dupa cl. a IX-a si daca media de promovare a clasei este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Schimband profilul va trebui sa reusesti si la examenele de diferente, daca nu reusesti transferul se anuleaza.

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

Da. E posibil atat dupa primul semestru (daca ai media de admitere mai mare ca a ultimului admis) sau dupa primul an. (daca media de admitere nu iti permite sa te transferi. Se va lua in considerare cea anuala in acest caz) In ambele cazuri, va trebui sa promovezi examenele de diferente si sa mai existe locuri disponibile in clasa respectiva.