| missalexutza a întrebat:

Am nevoie de ajutor! la scoala facem "scoala altfel"(o sa facem)si facem o revista de matematica:idei? de exemplu sa facem rebusuri si sa punem glume.Cat mai originale, va rog!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Păi, dacă e de matematică, ce legătură are cu glumele?
Ce consideri că este un "rebus"?
Pentru divertismentul revistei se pot propune probleme de logică, probleme de şah.
Prin anii 80 au apărut multe cărţi de acest gen, cu probleme de logică, de divertisment matematic. Am şi eu vreo 10 prin casă dar prea exact nu mai ştiu pe unde.
Poate mîine voi avea timp şi le voi căuta, să-ţi scriu despre ele.
În multe reviste de dinainte de 89, "Luminiţa", "Cravata roşie", "Cutezătorii" erau foarte multe asemenea genuri de probleme distractive şi de logică.
" Gazeta matematică", de asemenea.( anii 60 - 90).
Revista "REBUS" - din perioada anilor 57 - 90, are foarte multe astfel de genuri de probleme.
Plus probleme de jocuri de go şi scrabble.
Probleme de bridge.

| maria6 a răspuns:

Sa scrieti despre matematicieni celebri, propuneti probleme hazlii...

| Borsko a răspuns:

^ Are dreptate.

Poti sa pui o problema gen. Bula are 3 bomboane dintre care 3 le da lui Andrei, calculeaza masa si acceleratia gravitationala a Soarelui.

| BrianPopcorn a răspuns:

-Tica, stii literele afabetului?
-Da!
-Atunci, ce litera urmeaza dupa A?
-Toate celelalte litere!