| bĻuştutž a întrebat:

TPU.
Am nevoie de sfaturi iar cei care ma ajuta are fundita
*Sunt cls 7 acum termin si la anul voi merge la liceu in Craiova.
URASC materiile urmatoare:matematica-fizica-biologie-chimie.
Si imi plac foarte mult urmatoarele materii:limbi straine (engleza-franceza-latina ce fac eu in scoala ma pricep chiar foarte bine mai ales engleza-franceza-romana)Geografie-Istorie preferatele mele si aici sunt f buna si..cam atat.
Intrebarile mele sunt
O1-Ce profil mi s-ar potrivi? Eu m-am gandit la FILOLOGIE insa nu m-am hotarat
O2-Ce materii/din ce se da teza/BAC-la profilul FILOLOGIE.
O3-Am auzit ca la filologie nu se mai face mate-chimie-fizica din cls 10-11 nu mai stiu.E adevarat?
O4-In legatura cu temele..am auzit ca in principal se dau ca tema de facut comentarii la diferite texte..sau portofolii..referate etc...
O5-Spuneti-mii tot ce stiti despre acest profil FILOLOGIE-si ce facultate pot urma dupa..De preferat as vrea sa ma fac profesoara engleza-geo-istorie sau detectiv..infine nu m-am gandit asa mult pe tema asta.
HELP-FUNDA

4 răspunsuri:
| GreenEyed a răspuns:

Eu zic sa te duci la filo.La mate o sa urasti fiecare zi daca te duci si e mult mai greu.La bac vei da examen mai usor decat cei de la mate-info(daca te duci la filo ).In general da..se dau comentarii si compuneri, esee. Dupa, cel mai indicat ar fi sa te duci la Litere.dar te poti duce oriunde vrei. Daca vrei sa te faci profa de limbi straine te duci mai bine la Litere. daca vrei detectiv te duci la Drept.Bafta!

| alinafrumusika a răspuns:

Eu sunt tot in clasa a 7 a si doresc sa ma duc la profilul Stiinte Sociale, de ce nu la filologie? Pentru ca o sa ai latina multa acolo. Sincer profilul Stiinte Sociale este mult mai usor! Nu dai teza la mate! Maxim 2 ore de mate pe saptamana la Stiinte Sociale.Ca facultate poti sa te duci la Litere etc dar eu iti sugerez Stiinte Sociale, urasc matematica! Nu sunt buna la mate! Daca vrei toate informatiile da add la > doll.brunette@rocketmail.com
Iti voi raspunde la orice intrebare pusa!
Imi dai funda?

| OrangeJuice a răspuns:

Eu zic sa te duci la mate-info pentru ca poti face orice facultate. Daca te duci la uman poti face jurnalism, drept, litere(astea ar fi cele mai bune) dar daca te razgandesti in timp si vrei sa dai de ex la medicina nu mai poti face nimic.
La filo se da teza din: latina(care este o mare porcarie), romana(unde, chiar daca in generala te descurci bine la liceu e foarte greu), engleza, istorie sau geografie unde ai mult de invatat. La bac sunt aceleasi materii ca la teze.
Da, sunt multe portofolii, referate dar e mai mult de munca la astea si pretentiile sunt mari.
Ca sa iti fie bine la filo trebuie sa tocesti in general. La uman sunt mai mult fete, la mine de ex suntem 28 fete si 4 baieti si nu e tocmai placut.

| corolav a răspuns:

Şi la limba română ai foarte mari lacune.