| Florennce a întrebat:

Am nevoie de un notar pentru evaluarea unui contract legat de o editură. Cam cât credeţi că m-ar costa? Mulţumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului 46/c/2011, privind onorariile notariale, consultaţiile juridice în materie notarială, altele decât cele care sunt urmate de încheierea unui act la notarul public, se taxeaza cu minim 50 lei/ora (cele verbale) si cu minim 200 lei (cele scrise). La aceste sume se adauga TVA de 24%, astfel ca suma va fi de 62 lei/ora, respectiv 248 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de notar si problema. E mai bine sa mergi direct la un notar si sa intrebi de tarif, apoi daca iti convine, ceri si sfatul.