| Nina1234 a întrebat:

Am nevoie de un orar pentru biochimie sau stiinte ale naturii cls. a 9-a, a10-a,a 11-a, a12-a PLUS la ce se da bacul si ce meserii facultatii poti sa urmezi.Dau Funda!

2 răspunsuri:
| Puffulets a răspuns:

Pai in primul rand o sa dai bacul la matematica, chimie, biologie, romana, si nu stiu sigur daca dai si la fizica.Iar in legatura cu facultatea poti sa dai unde vrei nu conteaza ce profil iti alegi in liceu:d. Cunosc multe persoane care au terminat la mate-info si au dat la facultate..la sociologie sau ceva de genu`laughing

| thdon a răspuns:

Ca meserii va depinde foarte mult de ce materii iti vor placea la facultate. Facultatea de Biologie are sectii de biochimie si biologie, unde biologia este impartita in ultimul an in biologie experimentala (gen lucru in latorator, analize etc) si biologie generala (gen botanica, zoologie). de aici poti iesi ori biolog ce lucreaza in spital/clinica privata, ori la Medicina Legala si lucrezi cu politia (am avut o colega happy ), ori pe partea de bio. generala unde poti lucra ca specialist in protectia mediului (faci evaluari de mediu atunci cand se cer aprobari pentru constructii, biolog la un parc natural, etc). Avand cunostinte de biologie/biochimie poti lucra si in domeniul comertului (aparate medicale)... depinde doar de ce iti place sa faci si ce fel de fire esti.