| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilemă. M-am înscris vara asta la, Liceu, la program seral. S-au mai întâmplat câteva evenimente, și nu mă mai pot prezenta la cursuri. Pot renunța?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Poți renunța desigur. Nu ești obligata/obligat sa te duci.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La seral este mai lejer decat la zi, si profesorii sunt mai intelegatori.
E important sa nu absentezi mai mult de 1-2 zile intr-o saptamana, diriginta si profesorii sa fie puse in tema cu problemele tale personale si programul tau, respectiv sa fii prezent cand se dau tezele.
Totusi, e bine sa nu absentezi prea mult, fiindca vei recupera mai greu absentele!

La seral faci in total 13 clase.
La sfarsitul fiecarui an primesti cate o adeverinta de absolvire a clasei respective, iar daca lipsesti un an, atunci continui unde ai intrerupt.

Odata terminat liceul, acesta va fi recunoscut chiar si fara sa iei Bac-ul si vei putea urma o scoala postliceala de calificare.

| Daryusxz a răspuns:

Daca nu dai la o faculta bagati ceva in el de bac important e sa ai macar 11 clase cu sau fara profesionala 1/3 Romanasi cu facultate is someri cu diploma.

| Papalodopolus a răspuns (pentru Daryusxz):

Măcar se simt bine cu ei înșiși că știu să scrie corect. Hai să nu mai bagatelizăm așa școala. Nu ți-ar plăcea și ție să înțelegi mai bine lumea din jurul tău și să nu mai ai idei atât de simple?

| Papalodopolus a răspuns:

Lasă prostiile și du-te la liceu, e important să ai și tu ceva învățat și o diplomă în viață. Găsește motivația să te duci că o să fie de ajutor.