| Sechelioancalin a întrebat:

Am o dilema, nu ma pot hotara intre filologie si stiinte sociale.
Mi-e imi plac limbile straine si romana inclusiv istoria si biologia (am numa de 9 si 10 rar 8) si chimie mai imi place dar sunt inca in clasa. a 7-a (imi place fiindca e inca usoara big grin) matematica nu prea imi place
Am destule sanse sa ma duc la ambele profile deci ce imi recomanda-ti, filo sau stiinte socio./argumentati

Multumesc

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Iti recomand stiinte sociale. La filologie ai multe materii de umplutura (literatura universala, latina, mai multa literatura. ). La stiinte sociale te bazezi pe stiinte socio-umane (logica, economie, psihologie, filosofie), istorie, geografie. Dar faci bine si limbile straine, si faci 2 ore de mate pe saptamana, ceea ce te va ajuta la facultate in viitor. La filologie nu mai faci mate din clasa a 11a, faci aproape numai literatura.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Biotehnologie. Restul ca hobby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut greseala sa merg la filologie, iar acum regret. Nu ai prea mari perspective ca absolvent de filologie.

| anamariarot a răspuns:

Ca absolventa, eu iti recomand sa alegi un profil real. Da, poti merge la orice facultate iti doresti dupa terminarea liceului, insa daca te hotarasti in timpul liceului ca vrei o facultate bazata pe stiinte exacte(bio, chimie etc), iti va veni mai greu. La un profil real sunt materiile mai "echilibrate", cel putin din punctul meu de vedere. In plus, liceul nu-i atat de naspa pe cat se crede la scoala generala. Nu e chiar floare la ureche, dar nici "nu-i naiba asa de negru" cum s-ar zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, nu prea cred ca-ti place Romana, chiar deloc.