| razvanman a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare azi am dat evaluarea nationala la limba romana si era o fraza si trebuia sa scriem fiecare propozitie din ea ce fel de subordonata e.Am scris dar am scris ceva in plus neobservand ca verbul e la infinitiv. Oare nu imi da niciun punct?

Răspuns Câştigător
| Diiaanna a răspuns:

Primeai 4 puncte daca scriai ca este subordonata atributiva. Daca ai scris asta dar ai mai scris ceva s-ar putea sa primesti 1-2 puncte.

1 răspuns:
| pizzahut a răspuns:

Daca ai depistat propozitia principala ai un punct. Daca pe urmatoarea ai impartit-o, vei pierde 3 puncte. Si eu am facut aceeasi prostie.