| Srdjan99 a întrebat:

am o intrebare. Azi am dat proba de romana de la Evaluarea Nationala si am taiat pe alocuri unele propozitii sau cuvinte. Intrebarea este, credeti ca imi scade vreun punct din acelea 12 pentru redactare, in cazul in care am taiat, deoarece nu a fost precizat acest lucru. Chiar ne-a zis supraveghetorul sa taiem daca gresim

Fundaaa

4 răspunsuri:
| Archie a răspuns:

Si eu am dat azi evaluarea si nu cred ca o sa scada, deoarece mi se pare normal sa tai, daca gresesti, decat sa lasi asa si sa-ti scada din alt motiv(ca e gresit).

| Brigitte17 a răspuns:

Buna. Nu o sa iti scada punctaj doar pentru ca ai taiat. Pana la urma urmei e normal sa gresesti si sa iti corectezi greseala. Deci pastreaza-ti calmult totul e in ordine!

| Cristina1994c a răspuns:

De obicei punctele de redactare se dau maxim (12 puncte). Este posibil sa iti scada daca nu ai o lucrare scrisa corect (greseli de ortografie, scris mult prea neglijent, taieturi super multe si urate)

| giorgyana99 a răspuns:

Da,se va scadea de la aspectul lucrarii pentru ca o lucrare cu taieturi nu are un aspect asa de plactut.Mie mi s-au taiat cateva sutimi de la aspect la simulare din cauza ca scriu urat si am facut cateva taieturi.