| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare dar as vrea sa va spun mai intai sa nu fiti rautaciosi am mai pus odata intrbarea dar am avut un raspuns putin can jignitor asta e un site in care sa ne ajutam nu sa insultam.intrbarea:am intrat la aproape cel mai bun liceu din botosani A T Laurian la biling franceza dar vreau cu orice pret sa ma trasnsfer la gheorghe asachi, am verificat si am media mai mare ca toti de acolo si am citit regulamentul si scrie ca ma pot transfera de la bilingv la alte profile si indeplinesc o cerinta de a ma muta in primul semestru aceea ca e mai aproape de locuinta, dar o problema ar fi ca nu mai sunt locuri dar daca vorbesc cu directorul si zm media mare nu ma primiste? Incs odata va rog fara raspunsuri jignitoare FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar dupa primul semestru si daca ai media de intrare mai mare decat a ultimului intrat la Gh.Asachi.
Prevederi relevante din ROFUIP, citez:
 "ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
  ART.141.(1) Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
  c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi/clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
  d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi/clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
  ART.145.Nepromovarea unuia dintre examenele de diferenţă anulează dreptul la transfer. Şcoala de la care elevul a solicitat transferul este obligată să îl reprimească.
  ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
  d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
  f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar.
  ART.149. După aprobarea transferului, şcoala primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile. Şcoala de la care se transferă elevul este obligată să trimită la şcoala primitoare situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile. Elevul nu este înscris în catalog până la primirea situaţiei şcolare de către şcoala la care s-a transferat."
Se spune foarte clar ca este vorba de schimbarea domicliului intr-o alta localitate si nu faptul ca noul liceu este mai aproape de domiciliul din aceeasi localitate.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca nu mai sunt locuri?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sa vorbeasca cu directorul liceului la care esti, sa explice frumos situatia si directorul liceului sa vorbeasca mai departe. Poate o sa fie mai ok asa.

| pepsi99 a răspuns:

Nu cred ca te primesc dar poti incerca

| Iusty15 a răspuns:

Felicitari pentru media obtinuta, eu suntbdin Iasi si sunt mai mare ca tine stiam ca in clasa a9-a nu te poti transfera dar tu incearca in prima saptamana de scoala chiar in primele zile, atunci ai o sansa.Multa bafta!

| ValyScumpika a răspuns:

Nu stiu sigur. Dar merita sa incerci. Nu pierzi nimic.winking :*