| Veromi321 a întrebat:

Am o intrebare din domeniul chimiei si rog sa raspunda doar cei/cele care cunosc foarte bine acest domeniu. As vrea sa stiu ce agent chimic poate produce ruginirea fierului instant? Raspunsul corect va primi funda!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fier plus oxigen plus apa rezulta rugina. Atunci cand acesti trei factori sunt prezenti, rugina va aparea in mod inevitabil. Insa, daca oricare membru al acestui triumvirat nefast lipseste, rugina nu isi poate face aparitia.In tot acest proces de ruginire principalul "vinovat" este oxigenul. In cadrul unui proces numit oxidare, el reactioneaza cu majoritatea metalelor, formand oxizi, iar rugina este cunoscuta sub o forma a oxidului de fier (in chimie este cunoascuta ca si acid feric hidratat).