| simonacreata a întrebat:

am o intrebare pentru studenti care eventual au terminat. sunt in anul 3 si acum in martie de abia m-am apucat de licenta si sunt extraordinar de stresata gandindu-ma ca nu voi avea timp sa fac ceva bun. voi in cat timp v-ati facut licenta? cum e la examen? multumesc de pareri si raspunsuri.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde cât de mult interes acorzi lucrării, cât ești de preocupată să o finalizezi. Atenție la planificarea activităților zilnice, mai ales dacă ești o persoana căreia îi este frică de eșec. Stabilești zilnic două, chiar trei ore pe care le vei dedica (total!) elaborării lucrării de licență. Începi prin adunarea materialului, studierea acestuia, apoi conceperea lucrării. Atenție mare la aspectul lucrării, să eviți greșelile de ortografie.
În maxim două luni, dacă ești conștiincioasă, poți răsufla ușurată.
O vei susține oral (în fața unei comisii de examinare), dar vei avea și examen scris. La noi, cel puțin, așa a fost.
Emoțiile sunt normale, toți vă veți confrunta cu aceste stări (ne)plăcute. Dar, într-o oarecare măsură, emoțiile pot fi controlabile. Și înfruntate. Succes. TPU îți ține pumnii!hee hee

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am facut medicina, iar la noi trebuia la mijlocul lui mai sa o prezinti profesorului, asa ca eu am facut-o incepand din noiembrie pana in aprilie. La examen a fost usor dupa parerea mea, fara mare stres, mai ales ca eram stapana pe materie

| ElenaSA a răspuns:

Este ok si acum. Daca te apuci serios de treaba in cateva saptamani o termini. Dar sa lucrezi zilnic mai multe ore pe zi. Examenul de sustinere a lucrarii nu este greu daca ti-ai structurat bine prezentare; noi am avut cam 10 minute maxim de prezentare, apoi au urmat intrebarile profesorilor.La scris este mai greu, a fost de invatat din mai multe cursuri si subiectele formulate complex.