| MadBear a întrebat:

am o mare dilema. Sunt cls a VIII-a si nu stiu intre ce profile sa aleg: Mate-Info sau Bio-Chimie. Desi imi place tot ce tine cont de informatica, mi-ar placea si sa fiu medic. Daca ar putea cineva sa ma lamureasca ce ar fi mai bine sa fac pe viitor si ce avantaje si dezavantaje as avea.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca faci medicina te poti specializa apoi sa lucrezi pe aparatura sofisticata si calculator si restul, dar daca te faci informatician nu prea poti ajunge prin spitale. in schimb ca informatician castigi foarte bine si poti lucra intr-un domeniu care face aparatura medicala, softuri folosite in medicina etc, pe cand ca medic mai inveti inca cel putin 15 ani de acum incolo prin scoli si iesi cu un salariu asa cum poate stii ca sunt. e bine insa sa stii ca informatica si un liceu de profil nu e chiar asa de placut si de simplu cum pare acum, una e sa fii utilizator priceput si alta e sa incepi sa faci chiar limbaje de programare si programe. incearca sa vorbesti, poate chiar aici, pe TPU, cu elevi de la cele doua profile sa-ti spuna ce parere au, cum sunt cursurile etc, poate iti va fi de folos sa te decizi.