Întrebare recomandată | lovemusic605 a întrebat:

Bună, TPU! Am o nelămurire. Dacă trăiţi în Oradea (sau în judeţul Bihor), aş dori să vă cer părerea în legătură cu ceva. Care liceu din Oradea este mai bun pentru profilul de ştiinţe ale naturii (biochimie)? Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" sau "Emanuil Gojdu"?
Este o mare dilemă cu care mă confrunt de ceva timp. Ştiu că în 2012, ultima medie de admitere la "Eminescu" la biochimie a fost 9, 41, iar la "Gojdu", 9, 10. Cu toate acestea, unii îmi recomandă să mă duc la "Gojdu", dar alţii, în special părinţii, la "Eminescu". Mediile acestea arată cum sunt elevii care au intrat acolo, nu neapărat şi profesorii. Ştiu sigur că cele două şcoli vor fi primele două opţiuni pe foaia cu codurile, dar nu ştiu care liceu să pun ca prima opţiune.
Am tot auzit zvonuri prin care se spune că la "Gojdu", profesorii îţi dau note mai mici decât ai merita până ce te duci la ei la meditaţii, iar apoi nota ta devine mai mare. Tot aşa, la "Eminescu" am auzit că unii profesori nu prea se ocupă de elevi şi nu prea îşi dau interesul etc. Nu ştiu cât de adevărate sunt ele, însă eu tot încurcat sunt.
Să ştiţi că pentru mine chiar nu este tot una care opţiune o pun prima, căci în toţi aceşti ani am avut media 10, iar la examen cred că mă voi descurca destul de bine. Aşadar, vă rog mult, ajutaţi-mă! puppy dog eyes Dau fundă cui merită!winking

Răspuns Câştigător
| bss415 a răspuns:

Sunt la Gojdu, iar zvonurile ala ca profesorii iti dau note mici pana te duci la ei la mediatii...CEA MAI MARE PROSTIE PE CARE AM AUZIT-O IN viata mea..Si eu am vrut sa merg la Eminescu dar am intrat la Gojdu iar acum nu regret asta. E alegera ta unde vrei sa mergi, dar eu iti recomand Gojdu happy
P.S Bafta la examene!

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Dacă aş fi în locul tău aş pune prima opţiune "Colegiul Naţional Mihai Eminescu".
Nu asculta zvonurile, nu întotdeauna este adevărat ce auzi.
Nu sunt din Oradea şi nici din judeţul Bihor însă am vorbit la telefon cu verişorul meu care este din Oradea şi învaţă la "Colegiul Naţional Mihai Eminescu".
El este în clasa a-XI-a acum şi mi-a spus că e foarte mulţumit de acest liceu iar profesorii sunt foarte bine pregătiţi.
Succes pe mai departe!

| lovemusic605 explică (pentru Hydrangeaceae):

Vărul tău este tot la ştiinţe ale naturii?

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru lovemusic605):

Nu.
El este la Matematică-Informatică.

| lovemusic605 explică (pentru Hydrangeaceae):

Aha, bine. Mulţumesc!

| Crisstinayy12 a răspuns:

Gojdu

| PurpleBubble a răspuns:

Buna!
Eu inca nu am terminat clasa a 8-a, la toamna o incep! Si eu vreau sa merg la,, Liceul National Mihai Eminescu", dar la profilul uman.
Mie mi se pare un liceu foarte bun avand in vedere mediile de admitere.Sincer pe toata lumea, care vorbea de Eminescu, folosea cuvinte foarte dragute si nu am auzit lucruri negative despre el.Si Gojdu e un liceu bun,mai ales ca aici unde locuiesc eu e denumit,, liceu de matematica" si de acea multi fug de el.
In plus e viitorul tau in joc, si daca parintii tai aleg Eminescu eu zic sa-i asculti, stiu ei ce spun, dar in acelasi timp gandeste-te bine si analizeaza orice varianta.Doar alege ce ti se pare mai potrivit sau intreaba alti oamenii care au fost la liceele respective.winking
Succes!