| SellyStefy00 a întrebat:

AM revenit cu o alta intrebare. Sunt in clasa a 8 a si anul acesta dau EValuarea Nationala... pfff... Si mama, profesorii imi spun sa dau la bilingv [sper ca am scris bine] engleza. Ideea este ca nu sunt buna la engleza si nu stiu ce sa fac. Este usor la examen? Te mai ajuta profesorii daca nu stii? Si in ce consta acest examen.

+ Nu am de pe ce invata pentru ca profesoara de engleza nu ne preda, lucram doar dintr-o carte de intensiv engleza in care sunt doar exercitii in legatura cu un text [de exemplu despre Londra si am exercitii legate de text]. In fine...adica nu ne preda gramatica ca sa pot sa invat de pe ceva si fac cu aceasta profesoara din clasa I. Daca imi pun preparator am sansa sa recuperez si sa iau belingv-ul? Adica eu chiar nu stiu engleza si imi vine cam greu.

+ Ce spune-ti sa incerc sau e prea greu?

2 răspunsuri:
| nikyniky1 a răspuns:

Daca nu te pricepi la engleza, degeaba te duci pe intensiv engleza. Eu zic sa alegi un profil la care te pricepi. Gen mate-info, bio-chimie, filologie si altele. Din pacate pentru tine, in viitorul cel mai apropiat o sa-ti trebuiasca engleza. Asa, de curiozitate, te pricepi la franceza?
PS: In iunie, cand o sa dai examenele, nu o sa fie la engleza... ci la mate si romana, asa ca baftawinking

| Vampire666 a răspuns:

Te-as sfatui sa incerci deoarece o sa te ajute in viitor si, desi pare greu, o sa reusesti sa recuperezi (garantez 100%). Trebuie doar sa incepi sa lucrezi cu cineva care se pricepe mai bine. Poti sa-i rogi pe parintii tai sa te dea la pregatire la engleza ca sa repeti si sa inveti totul de la zero deoarece nu e prea tarziu. Si eu dau Evaluarea Nationala anul asta si la fel ca tine, dau la bilingv engleza asa ca iti urez bafta si tine-te de treaba ca sigur vei reusi. happy