| AlinaHoran a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Eu am fost plecata doua saptamani din tara, m-am intors acum doua zile. Am lipsit o saptamana d la scoala pentru ca o saptamana am fost in vacanta. Acum mi s-au aglomerat o multime de teme pentru ca am ramas in urma si nici nu stiu unde sa ma impart. La majoritatea ma descurc, mai putin la cultura civica. Am tema vreo 4 exercitii, doua le-am facut dar pe celelalte doua nu le inteleg. Am citit notitele de la colega dar nu inteleg mai nimic confused.
Primul exercitiu suna asa : Alegeti-va una dintre formele de manifestare a nedreptatii :
-in raport cu legile juridice
-in raport cu reguli sau norme morale
-in raport cu sine
Stabiliti :
-doua exemple relevante de manifestare a nedreptatii, pentru forma respectiva
- in ce a constat nedreptatea
-cum se poate repara nedreptatea respectiva.
Al doilea exercitiul arata cam asa :
Atunci cand suferim o nedreptate ne adresam autoritatilor. Uneori insa, nici autoritatile nu ne rezolva problemele sau chiar ele sunt sursa nedreptatirii noastre.In asemenea conditii ne adresam institutiei Avocatul Poporului.
Avocatului Poporului ii adresam o cerere scrisa, in termen de cel mult 12 luni de la comiterea faptelor. Cererea trebuie sa cuprinda :
-numele si prenumele
-domiciliul, numarul de telefon
-data cand ati aflat ca vi s-a facut o nedreptate
0prezentarea succinta a nedreptatii
-autoritatea puplica ce a savarsit nedreptatea
-dovezi in sprijinul celor sustinute
Stabiliti in fiecare grupa un caz concret de nedreptate savarsita pe care doriti sa-l aduceti la cunostiinta Avocatului Poporului.Intocmiti cererea si anexati-i documentele necesare pentru a va sustine cauza.
Va rog sa ma ajutati! Sper sa imi termin macar jumate din teme pana maine dimineata, avand in vedere ca am teme la aproape toate materiile. Va multumesc anticipat si va promit ca va dau o FUUNNNDAAA mare :*:*. Va raman datoare!

1 răspuns:
| Baton a răspuns:

Ti-am mai scris odata dar dupa ce am trimis mesajul m-a trimis sa ma loghez deci revin tongue

in primul rand nu poti invoca nedreptatea din moment ce tu ai dorit sa lipsesti de la scoala si nu scoala te-a trimis afara din tara.
avocatul poporului, tribunale si procese...sa iti iasa din cap chestiile astea pentru ca nu te va baga nimeni in seama cand vei spune ca te-ai dus sa te distrezi i nu stiu ce tara in loc sa mergi la scoala cand trebuie.esti vinovata 400%
nu stiu cat ti-ar comveni tie sa stai cu toata clasa dupa cineva care se distreaza in alte tari tongue. poate iti comvine
dar altora nu le comvine sa stea dupa tine cu materia si nici profesoara nu e platita sa stea dupa tine.
acum sfatul meu este urmator:
sa mergi la una din colegele tale sa iti explice cum se rezolva problemele respective, sau te duci la meditatii, ori mergi la profesor si ii spui ca tu ai lipsit si ai nevoie de ajutor. explicatii si altele.
dar sa invoci nedreptatea intr-o chestie creata de tine este stupid si complet aiurea.
data viitoare respecta termenul de vacanta si durata acestei vacante.