| ImMoW9 a întrebat:

Anul acesta am inceput clasa a 9. Am o tema la logica cam ciudata. Ati auzit despre cele 4 temei. 1 - necesar si suficient, 2- nici necesar nici suficient, 3 - necesar. dar nu si suficient, 4- suficient dar nu si necesar. Acum, profesoara ne-a spus sa dam un exemplu dintre ultimele doua adica 3 si 4. La punctul trei ne-a dat ea un exemplu. : " Eminescu si Creanga sunt contemporani ( necesar). Eminescu l-a indemnat pe Creanga sa scrie Amintiri din copilarie ( dar nu si suficient ). Mi-am batut capu vreo doua ore cu afirmatia dansei dar nu am reusit sa o inteleg. Am si eu nevoie de o astfel de afirmatie care sa corespunda cu temeiul 3 sau 4. Multumesc anticipat ( funda la o explicatie si o afirmatie ). (Scuze de categorie.)

Răspuns Câştigător
| LoveAndPace a răspuns:

"Maine as merge la strand."-este suficient sa spui ca ai merge la strand,dar nu si necesar, insa putem sa gandim si asa: daca afar este cald este necesar sa spui ca ai merge la strand, dar nu si suficient pentru ca nu precizezi cand si unde.

"Maine merg la strand." -4 suficient dar nu si necesar