| dende95 a întrebat:

Am si eu o intrebare care stiu ca ati mai auzit-o! De ce ma duc la scoala? Adica ma duc la scoala ca sa rasplatesc ce fac parintii pentru mine.etcchatterbox.Dar de ce imi pierd eu copilaria la scoala? Scoala o pot face si la 100de ani dar copilaria nu cred ca o pot face la 100ani.Si inca o chestie, ce pot face ca sa fim mutati sa invatam de dimineata? Nu-mi place deloc sa invat de dupa-amiaza. Cel putin nu acum cat este vara deoarece eu nu vreau sa merg la scoala sa invat de dupa-amiaza tinand cont ca e cald, e frumos afara si numai chef de invatat nu ai.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Tu vrei sa te bucuri de copilarie. Foarte bine! Nu cred ca te impiedica nimeni sa faci asta.
Dar ce vei face la 18-20 de ani te-ai gandit? Sau vrei sa fii o povara pentru parintii tai? Ai vrea ca ei sa munceasca toata viata si sa te intretina? Si tu la randul tau cum iti vei intretine familia? Crezi ca te angajeaza cineva fara o diploma? Pana si femeilor de serviciu li se cere sa aiba liceul terminat. Sau vrei sa maturi pe strada? K cred ca doar acolo te accepta fara scoala...
Si in plus, nu vrei sa stii cat mai multe chestii? Sa ai o cultura generala? Sa poti sa vb cu alte persoane despre orice domeniu? Sau vrei sa ajungi intr-un grup si sa se vorbeasca si tu habar sa nu ai cu ce se mananca...
Nu vrei sa stii sa calculezi si sa citesti? Nu esti curios sa afli explicatia fenemonelor care te inconjoara?
Si hai sa ne gandim la o chestie. Tu vrei sa te bucuri de copilarie pana la 15 ani sa zicem. Apoi sa te apuci de scoala. Ar insemna sa termini liceul la 27 de ani. Adica parintii tai ar trebui sa te intretina macar pana la 27 de ani. Pana la 27 de ani probabil vei avea si o familie. O sa mai ai chef sa mergi la scoala in clasa 11-12 cand acasa ai copil mic? Si in plus cu ce il cresti? Tot parintii trebuie sa intretina si familia ta?
Si in plus, vei observa ca cu cat inaintezi in varsta o sa retii chestii mult mai greu. Educatia se face cand e copilul mic pentru ca creierul lui e ca o tabla goala pe care poti scrie ce vrei. Si asa invata. Cu timpul tabla se umple de alte mazgaleli si constati ca nu mai ai unde sa scrii pe tabla si nu mai poti sa retii.
Si sa stii ca nu trebuie sa fii un soarece de biblioteca. Sa citesti 24/24. 5 ore la scoala plus de maxim 2 de facut teme nu e asa mult. Iti ramane timp suficient pentru copilarie.
Legat de cealalta problema. Vorbeste cu cat mai multi colegi si faceti cerere la director. Daca nu, te poti muta la alta scoala care are program de dimineata.
Succes!

14 răspunsuri:
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Mda. De ce te duci la şcoală? Din obligaţie. Nu prea avem ce face în legătură cu asta X_x.

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Scoala iti face viitorul. Daca inveti acum cand vei fi mare vei fi mai bucuros ca ai invatat si vei fi foarte multumit de tine.Pt. daca inveti cine stie poate o sa ai un serviciu bun si vei castiga multi bani, iar daca nu inveti nu ai nici o sansa sa ai multi bani.Da te cred ca nu`ti place la scoala dar scoala este obligatoare.La toti copii nu le place la scoala, pe vremea asta mai ales, dar nu trebuie sa fi asa mahnit. O sa ajungi pe a IV-a in sus si vei merge de dimineata la scoala! Succes! Si apropo nu mai fi suparat!

| CrazyTeenager a răspuns:

Te duci la scoala ca sa ai o diploma care sa ateste ca ai anumite studii ce te vor ajuta pe viitor sa iti castigi painea de zi cu zi.
Scoala nu o mai poti face cand ai ajuns la o anumita varsta deaorece nu ai sa mai ai capacitatea intelectuala si nici nu ai sa ai din ce sa traiesti pana ajungi la o varsta inaintata daca nu ai studiat la scoala.
Pe scurt nu te duci pentru parintii tai, te duci pentru tine insati pentru ca ai nevoie de scoala si nu spun ca neaparat inveti ceva folositor acolo, dar faci uz de prezenta, te alegi cu o diploma si poti sa iti gasesti un job decent.

| ContDOARdeINTREBARI a răspuns:

Ai dreptatecrying

dar gadestete la printiwinking

| VisătoareaDePeLună a răspuns:

Scoala te ajuta pentru viitor,doar nu vrei sa fi maturator de strada,nu? Vrei sa ai un serviciu bun,cu multi bani, sa fi miliardar, ai vrea nu? Si eu as vrea.Deci trebuie sa inveti.Nici mie nu prea imi place, dar si imi place.Se pare ca te incadrezi in melodia asta:http://www.youtube.com/watch?v=huqakwHXCuk&feature=related? Bine,fie cu parerea lui,dar trebuie s-o facem, deci invata! Pa, pa!:-h

| vader a răspuns:

Daca vrei sa practici cea mai veche meserie din lume nu te mai duce la scoala. Nu faci nimic pentru parintii tai, faci pentru tine dar acum nu iti dai seama. Parintii se bucura de rezultatele bune pe care le obtii pentru ca astfel dobandesti cunostinte care te vor ajuta mai tarziu sa te descurci in viata cand va trebui sa traiesti pe cont propriu. Pune mana si invata - inveti pentru tine.

| Cornelcmn8 a răspuns:

Te duci la scoala ca sa inveti cum sa te descurci mai apoi in viata, si zici tu acum ca nu-ti trebuie de ex chimia/fizica/romana etc. dar nu se stie ce servici vei avea si-ti va trebui una din toate acestea. Cat despre mutarea sa inveti de dimineata nu se poate ca profesorii au ore si dimineata cu alte clase si e imposibil sa faci asta.decat daca te duci la alta scoala in care clasele de varsta ta fac invatamantul dimineata.

| bybyana21 a răspuns:

1. Inveti pentru viitorul tau, si plus ca e plictisitor sa nu te aflii langa colegi/colege.
Zici ca iti pierzi copilaria, scoala a fost mereu o parte din copilarie, nu poti spune ca ai fost copil fara trairile din scoala, glumele, emotiile, testele.
Inveti si pentru un rezultat, nu inveti aiurea. Cand o sa termini scoala o sa simti ca intr-adevar ai fost copil.
La 100 de ani, ce rost mai are scoala? Tu nu iti dai seama, si nici altcineva, poate nici eu uneori, ca de fapt fara scoala noi nu ne-am simti bine. La 20 de ani, de ce scoala? De ce, pentru ca atunci esti matur, ai alte responsabilitati etc.
Si 2. exista scoli ce au program doar dimineata happy

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Când suntem copii folosim mai mult de 10% din creier.La 100 de ani deja creierul este în vârstă și nu mai este capabil de educare.Sau chiar atunci când ești un pic mai tânăr(65 ani, 40 eventual 39, 38, 37)
Am câteva întrebări pentru tine:
-Ai prefera să cari baxuri pentru a câștiga bani când vei mai îmbătrâni(40, 50 ani)?(Așa ajungi dacă nu faci școală)
-Dacă ai fi liberă pentru toată viața ce ai face? Ai sta toată ziua pe maidan? Și sigur tu ai spune un :"DA" mare cât tine,dar viața fără lucruri neplăcute este o viață plictisitoare.
- Și în plus cu ce te întreții când vei ajunge tânără(nu adolescentă, nu preadolescentă ci tânără(20, 30 ani)? Cu tinerețea? Dansezi prin cluburi? Ei bine tinerețea nu durează până la vecie.
Concluzie:
Nu vei putea abuza de banii părinților mereu și lor le trece vremea la un moment dat.
Când crești,ai nevoie de școală pentru a munci, a câștiga bani și cu banii să te întreții pe tine și pe familia ta, fără muncă istovitoare(când ai).

neluL
| neluL a răspuns:

In primul rand te duci la scoala ca sa primesti o educatie si nu pentru a rasplatii parintii! La scoala inveti sa te pregatesti pentru societatea in care traiesti pentru ca parintii nu te intretin pana la 100 de ani! Deci iti trebuie mai tarziu un JOB (munca) si fara carte nu te angajeaza nimeni, cu acel JOB vei intretine familia ta cum te intretin si pe tine parintii tai acum. Chestia cu scoala la 100 de ani nu tine! cand o sa ai 100 de ani poti sa te joci atunci...cu nepotii tai! Acum gandeste-te cum sa faci bani sa intretii o familie!->raspunsul este ->DUTE LA SCOALA SI INVATA

| lplostonyou a răspuns:

Nu pentru mine mergi la scoala si nici pentru vecinul meu de strada, noi am fost deja de mult la scoala, mergi pentru binele tau si mai ales ca sa nu fii o povara mai tarziu pentru parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi n-o să te țină ai tăi în spate până vei avea tu 100 de ani și-ți va veni mintea la cap să te apuci de învățat, ca să ai și tu un rost pe lumea asta. Și nu faci școala ca să răsplătești părinții (de unde ai scos-o?), dar o faci ca să îți dezvolți intelectul.

| NickiMinaj a răspuns:

Prietene, pentru supravietuire. ce zici de asta? pe banii cuiva tot o sa te tarasti, si ar fi bine sa fie pe ai tai.

| ÐaÍÍÍa a răspuns:

Tu vrei sa te bucuri de copilarie. Foarte bine! Nu cred ca te impiedica nimeni sa faci asta.
Dar ce vei face la 18-20 de ani te-ai gandit? Sau vrei sa fii o povara pentru parintii tai? Ai vrea ca ei sa munceasca toata viata si sa te intretina? Si tu la randul tau cum iti vei intretine familia? Crezi ca te angajeaza cineva fara o diploma? Pana si femeilor de serviciu li se cere sa aiba liceul terminat. Sau vrei sa maturi pe strada? K cred ca doar acolo te accepta fara scoala...
Si in plus, nu vrei sa stii cat mai multe chestii? Sa ai o cultura generala? Sa poti sa vb cu alte persoane despre orice domeniu? Sau vrei sa ajungi intr-un grup si sa se vorbeasca si tu habar sa nu ai cu ce se mananca...
Nu vrei sa stii sa calculezi si sa citesti? Nu esti curios sa afli explicatia fenemonelor care te inconjoara?
Si hai sa ne gandim la o chestie. Tu vrei sa te bucuri de copilarie pana la 15 ani sa zicem. Apoi sa te apuci de scoala. Ar insemna sa termini liceul la 27 de ani. Adica parintii tai ar trebui sa te intretina macar pana la 27 de ani. Pana la 27 de ani probabil vei avea si o familie. O sa mai ai chef sa mergi la scoala in clasa 11-12 cand acasa ai copil mic? Si in plus cu ce il cresti? Tot parintii trebuie sa intretina si familia ta?
Si in plus, vei observa ca cu cat inaintezi in varsta o sa retii chestii mult mai greu. Educatia se face cand e copilul mic pentru ca creierul lui e ca o tabla goala pe care poti scrie ce vrei. Si asa invata. Cu timpul tabla se umple de alte mazgaleli si constati ca nu mai ai unde sa scrii pe tabla si nu mai poti sa retii.
Si sa stii ca nu trebuie sa fii un soarece de biblioteca. Sa citesti 24/24. 5 ore la scoala plus de maxim 2 de facut teme nu e asa mult. Iti ramane timp suficient pentru copilarie.
Legat de cealalta problema. Vorbeste cu cat mai multi colegi si faceti cerere la director. Daca nu, te poti muta la alta scoala care are program de dimineata.
Succes!