| Marius94_5839 a întrebat:

De ce Coca-Cola este cancerigen? Nu inteleg deloc cum "savantii" si-au dat seama ca acesta bautura racoritoare este cancerigena,(tindand cont ca formula chimica a bauturii racoritoare este necunoscuta, se stie doar cea din 1980 sau ceva de genu' nu cea din prezent) si totodata ce compusi din continutul ei sunt cancerigeni?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Până prin ' 80 se foloseau pe scară largă coloranţi şi aromantizanţi naturali. Însăşi produsele răcoritoare, berea ş.a. erau fabricate din materii prime naturale, prin fermentaţie fără accelerări chimice.
Când serveai un suc oarecare nu-ţi mai era sete o zi întreagă, acum când bei un pahar de suc abia îl termini şi setea revine automat. Produşi chimici care " ard " ficatul şi alte organe.
Să nu uităm că în '80 nu existau îndulcitori pe scară largă iar pentru conservare se folosea uneori alcool în cantitate foarte mică.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca are ea un drog si asta putini o stiu, + coloranti, aditivi, endulcoranti ceea ce nu e bun pentru organismul nostru.

| Marius94_5839 explică (pentru mgtow):

Ce fel de drog? In mare parte cred ca ai dreptate, deoarece eu sunt consumator inrait, si pot spune ca in cazul in care nu beau cola 2 zile de exemplu manifest un fel de sevraj...

| mgtow a răspuns (pentru Marius94_5839):

Nu stiu ce fel de drog are dar e adictiv, cand ti-e sete tare bei o cutie sau o sticla mica de cola apoi dupa cateva minute iti intra iar sete. Eu m-am lasat de ea de mult timp (ultima data am baut inainte sa fac un drum de vreo 440 km cu masina) ca sa nu adorm la volan (chiar daca am dormit bine). Inlocuieste cola cu apa sau suc natural nici fanta nu e buna ca are acizi, endulcoranti si coloranti la greu.

| Marius94_5839 explică:

Spetsnaz - Aici cu drogul se poate discuta. Daca stam mai bine sa ne gandim, Coca-Cola, contine cofeina. Consumul de cofeina, duce la deshidratare, cat si la dependenta. Atatia oameni sunt dependeti de cafea. Cred ca de aici, se trage dependenta, cat si senzatia de sete. Deoarece Cofeina, atat deshidrateaza, cat si da dependenta.

PsyhoLynxLynx: Se folosea demult, cand bautura racoritoare abia aparuse. In cantitati foarte mici, de altfel. Astazi, nu se mai foloseste cocaina.

PhonyPony: Sunt de acord cu cea de a2a parte a raspunsului tau. Chiar este o smecherie in a-ti da seama daca o substanta este cancerigena sau nu. Cancerigen, inseama ceva ce produce cancer. Insa cancerul nu se produce in 5 minute juma' si nici 10 si nici 1 an, intr-o perioda lunga de timp.

Sa-ti dau un exemplu. O mare dezbatere are loc printre "destepti" in privinta conservantului prezent in aproape toate produsele alimentare, si anume E211, benzonat de sodiu. Unii spun ca "sau efectuat teste in laborator, iar benzonatul de sodiu a provocat cancer bla bla bla", si totusi benzonatul de sodiu, este pe lista E-urilor suspecte. De ce? Pentru ca nu poti determina in laborator daca o anumita substanta produce sau nu cancer. Pentru a-ti da seama de acest fapt, un subiect(sau cobai) de exemplu trebuie sa consume doar acea substanta pe o perioda foarte lunga de timp, iar daca va muri de cancer, clar este din cauza benzonatului de sodiu. (ceva foarte greu). De exemplu m-au ales pe mine ca si cobai. Consum pe o perioada indelungata benzonat de sodiu, dar eu si fumez.(sau traiesc aproape de explozia de la Cernobal, cum ai zis tu laughing ) Tigara e canceroasa deci clar voi face cancer. Insa, daca si fumez si consum si benzonat de soidu, si mor de cancer, nu iti poti da seama din cauza cui am facut cancer. Benzonatului de sodiu, sau tigarilor.Intelegi?

La fel, este si povestea altui ingredient din Cola, si anume E150d (caramel sulfit de amoniu). Treaba asta, nu este caramelul obisnuit, ci se obtine prin incalzirea zaharurilor, in prezenta de amonio sulfit. La fel, se banuieste ca ar fi cancerigen si este pe lista E-urilor suspecte. Ma rog, E150d chiar este nesanatos, nu am nici cel mai mic dubiu, pana si numele sugereaza asta, insa nu pot spune ca este cancerigen.

Eu, personal am incercat cu o bucata de carne, introdusa intr-un pahar de cola. Am tot vazut pe net ca in 24 de ore bucata de carne dispare. Ei, nu a fost asa. Era tot acolo, doar ca mai alba. Cine stie probabil avea porcul trichineloza. laughing Cancerigen sau nu Cuba Libre tot bun este happy

Eu totusi cred ca momentan nimeni nu poate demonstra daca Coca-Cola este cancerigen sau nu. Este nesanatos, CLAR! dar de la nesanatos pana la cancerigen este drum lung, desi am o vaga banuiala ca ar fi.

| ViViAnALaNa a răspuns:

Pai te-ai gandit de ce nu apare reteta din prezent? Pai daca ar pune reteta din prezent nu s-ar mai cumpara. Cine stie cate prostii baga in acel suc. Oricum contine multa cifeina si zahar si zaharul in acces poate produce cancerul.

| PsyhoLynxLynx a răspuns:

CocaCola = Coca + Cola
Coca = cocaina
Asa ceva se folosea inainte in CocaCola pentru ai da acest gust.

| info9993 a răspuns:

Iata ce se produce in organismul tau dupa ce bei cola: http://infopages.md/ce-se-intimpla-in-corpul-tau-daca-bei-cola/